Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 24.09.2014

Coraz większa popularność naszych e-usług

Na grafice: dane dotyczące usług Bezpieczny Autobus
Już ponad 35 133 autobusów, busów i autokarów sprawdzono w Centralnej Ewidencji Pojazdów dzięki usłudze „Bezpieczny Autobus”. Nowa odsłona kampanii ponownie nie przeszła bez echa. W pierwszych czterech dniach kampanii „Kosmos” liczba sprawdzonych autobusów wzrosła o 77 proc. Sporym zainteresowaniem cieszy się także e-usługa „Historia Pojazdu”.

Wzrost zauważalny jest również w liczbie użytkowników witryny oraz odsłon. Stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl w ciągu czterech dni od czasu zaprezentowania nowego spotu odwiedziło 175 proc. więcej osób, niż w analogicznym okresie w tygodniu poprzedzającym odsłonę kampanii. Z koliei liczba odsłon wzrosła o 86 proc.

Usługa „Bezpieczny Autobus” została uruchomiona 23 czerwca tego roku i w niecałe 3 miesiące skorzystało z niej ponad 75 tysięcy użytkowników, którzy sprawdzili ponad 35 tysięcy autobusów w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wg danych z CEP w Polsce zarejestrowanych jest nieco ponad 100 tysięcy autobusów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęca do kontrolowania stanu autobusów szkolnych. Zacznijmy od sprawdzenia podstawowych informacji o autobusie na www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze "Bezpieczny Autobus" sprawdzimy m.in. czy autobus:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,
  • komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Usługę promują dwa spoty: „Smutny autobus” i „Kosmos”. Badanie kampanii prowadzone przez firmę IRC na zlecenie COI na próbie 600 respondentów (metoda CAVI) wykazało, że ponad 80 proc. z badanych uważa, że przekaz kampanii jest czytelny - chodzi o bezpieczeństwo i stan autobusów. Zaledwie 2 proc. badanych internautów skrytykowało kampanię, 4,5 proc. nie zrozumiało jej przekazu.

"Historia Pojazdu"

Równie dużym zainteresowaniem cieszy się druga e-usługa przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – „Historia Pojazdu”. Od początku jej uruchomienia (od 23 czerwca) skorzystało z niej ponad 762 tys. osób, którzy sprawdzili ponad 648 tysięcy pojazdów Centralnej Ewidencji Pojazdów

Przypomnimy, że usługa skierowana jest głównie do kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Dzięki usłudze można sprawdzić m.in:

  •      czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  •    czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.),
  •    jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
  •      dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
  •      liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,
  •      oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

Usługi "Historia Pojazdu" i "Bezpieczny Autobus" są częścią projektu CEPiK 2.0. W ramach projektu realizowanego przez MSW we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki planowane jest uruchomienie kolejnych usług, które pozwolą na dostęp do danych z ewidencji.

Na grafice: dane dotyczące usługi "historia pojazdu"
 

Mapa serwisu