Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.09.2014

[FOTO] Ćwiczenia Sił Zbrojnych RP "Anakonda 14" z udziałem służb MSW

Na zdjęciu: Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Rzeszowie
fot. Zespół Prasowo-Informacyjny Ćwiczenia "Anakonda 14" Nowa Dęba

Podkarpaccy policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz pracownicy Ośrodka dla Cudzoziemców biorą udział w ćwiczeniach Sił Zbrojnych RP „ANAKONDA 14”.

Funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz pracownicy Urzędów do Spraw Cudzoziemców byli uczestnikami ćwiczeń, które odbyły się w Nowej Dębie.

Pierwszy epizod przedstawiał działanie plutonu manewrowego Żandarmerii Wojskowej i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Zadaniem grupy szturmowej było obezwładnienie terrorysty podróżującego autobusem wśród uchodźców. W epizodzie wzięli również udział ratownicy pola walki Żandarmerii Wojskowej, którzy udzielili pomocy medycznej jednemu z uchodźców.

Drugi epizod został zrealizowany w Ośrodku dla Cudzoziemców. Na terenie obozowiska dla uchodźców wywiązała się demonstracja. Do mediacji przystąpili pracownicy Urzędu ds. Cudzoziemców, odpowiedzialni za funkcjonowanie ośrodka. Negocjacje zakończyły się fiaskiem i wezwano oddział specjalny Policji. Do Nowej Dęby alarmowo skierowany został Oddział Prewencji Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusze podjęli próbę przywrócenia porządku bez użycia siły. Ich działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Demonstranci nie podporządkowali się wezwaniom do zachowania zgodnego z prawem. Dowodzący działaniami zarządził działania rozpraszające, które przyniosły skutek. 

Ostatni epizod ćwiczenia dotyczył wybuchu pożaru w jednym z kontenerów mieszkalnych w ośrodku.  Do stłumienia ognia wezwano Państwową Straż Pożarną, która sprawnie przeprowadziła akcję ratowniczo-gaśniczą. 

Pokaz działania w ramach ćwiczenia „Anakonda-14” na poligonie w Nowej Dębie miał na celu sprawdzenie przygotowania służb do realizacji zadań w sytuacji uruchomienia tymczasowego ośrodka dla uchodźców, prawidłowość współdziałania Sił Zbrojnych RP z pozostałymi uczestnikami działań kryzysowych i obronnych, a także sprawdzenie funkcjonowania systemu informowania o zagrożeniach. 

Przypomnijmy, że „ANAKONDA 14” to największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym. W dniach od 24 września do 3 października br. na wszystkich rodzajach poligonów ćwiczyć będzie blisko 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych (Czech, Estonii, Holandii,  Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych). W ćwiczeniach biorą też udział służby podległe MSW. 

Więcej informacji o ćwiczeniach "Anakonda 14" - www.anakonda.do.wp.mil.pl/pl

Zdjęcia: st. chor. Sławomir Mrowiński,  por. Anna Żuchowska 

Mapa serwisu