Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 23.10.2014

Cztery miesiące od czasu uruchomienia e-usług „Historia Pojazdu” i „Bezpieczny Autobus”

Infografika: Od początku uruchomienia usługi Historia Pojazdu skorzystało z niej ponad 812 tys. użytkowników

To już cztery miesiące od czasu uruchomienia e-usług „Historia Pojazdu” i „Bezpieczny Autobus”. Od 23 czerwca skorzystało z nich ponad 950 tys. użytkowników, którzy sprawdzili ponad 880 tys. autobusów i innych pojazdów. Jakie jeszcze e-usługi planuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki?

Od początku uruchomienia, z usługi „Bezpieczny Autobus” skorzystało 108 tys. użytkowników. Sprawdzono 68 666 busów, autobusów i autokarów. Warto zaznaczyć, że według danych z CEP w Polsce zarejestrowanych jest nieco ponad 100 tysięcy autobusów. Do tak dużego zainteresowania usługą przyczyniła się m.in. kampania promująca. Przypomnijmy, że spoty „Smutny Autobus” oraz „Kosmos” cieszyły się sporą popularnością, co przełożyło się na wyraźny wzrost liczby użytkowników.

Stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl w ciągu czterech dni od czasu zaprezentowania filmu „Kosmos” odwiedziło 175 proc. więcej osób, niż w analogicznym okresie w tygodniu poprzedzającym odsłonę kampanii. Liczba sprawdzonych autobusów wzrosła z kolei o 77 proc.

Równie dużym zainteresowaniem cieszy się także druga e-usługa – „Historia Pojazdu”. Od początku uruchomienia skorzystało z niej ponad 835  tys. użytkowników, którzy sprawdzili ponad 812 tysięcy pojazdów Centralnej Ewidencji Pojazdów. Przypomnimy, że usługa skierowana jest głównie do kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Usługi planowane w ramach projektu CEPiK 2.0

To nie koniec prac w ramach projektu CEPiK 2.0. Projektowane są usługi, których uruchomienie planowane jest na 2016 rok. Pozwolą one na dostęp do danych przez internet, w sposób, który zapewni pełną ochronę danych osobowych.

Wśród projektów znajdą się:

Usługi umożliwią m.in. :

  • dostęp dla kierowców do własnych danych. Dzięki temu będą mogli na bieżąco monitorować informacje dotyczące np. przyznanych im kar i ograniczeń, jak również liczbę przyznanych punktów karnych;
  • zapłacenie mandatu przez Internet;
  • dostęp dla właścicieli pojazdów do danych swoich pojazdów - będą mogli na bieżąco monitorować dane, jakie są gromadzone w centralnej ewidencji pojazdów; pozwoli to na natychmiastowe reagowanie na ewentualne niezgodności; umożliwi również śledzenie terminów związanych np. z badaniem technicznym czy ubezpieczeniem OC;
  • otrzymywanie powiadomień o zbliżających się terminach – np. badań technicznych, ubezpieczenia, czy upływu terminu ważności prawa jazdy;
  • sprawdzenie szkoły jazdy przed planowanym kursem - dostępne dane o zdanych egzaminach przez absolwentów wszystkich szkół pozwolą ocenić jakość kształcenia. 

Mapa serwisu