Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 18.11.2014

Centrum ds. Uprowadzeń CBŚP

Na grafice- Odwróceni tyłem rodzice z dzieckiem w środku. Dziecko przedstawione w postaci czarnego konturu i znakiem zapytania na plecach
Trwają prace nad
 budową Centrum ds. Uprowadzeń. Skupi ono zespół ekspertów, specjalizujących się w wykrywaniu sprawców porwań dla okupu. Jego zadaniem będzie wsparcie działań funkcjonariuszy zarówno operacyjnych, jak i procesowych prowadzących sprawę uprowadzenia.

Centrum ds. Uprowadzeń będzie funkcjonować w ramach nowo powstałego Centralnego Biura Śledczego Policji. Wśród głównych jego zadań będzie zapewnienie wszechstronnego wsparcia, m.in. prowadzenia baz danych dotyczących przestępstw uprowadzenia, wykonywania analiz, zbierania innych informacji potrzebnych funkcjonariuszom pracującym nad daną sprawą, a także bezpośrednie wspieranie działań wykrywczych. Wsparcie obejmować będzie również pracę nad okolicznościami uprowadzenia zarówno tego, które wydarzyło się na terenie Polski, jak i poza naszymi granicami, ale dotyczy obywatela Polski. Centrum będzie pełnić funkcję wspomagającą dla grup operacyjno-procesowych przy planowaniu działań oraz czynnościach wykrywczych. 

Ponadto specjalistom z Centrum ds. Uprowadzeń powierzone zostanie zadanie monitorowania metod i technologii wykorzystywanych przez sprawców przestępstw. 

Centrum, prowadząc swoje działania, będzie także w stałym kontakcie z innymi służbami. W przypadku braku zdarzeń związanych z uprowadzeniem i żądaniem okupu, specjaliści oraz sprzęt z Centrum ds. Uprowadzeń wykorzystywane będą do wspierania czynności wykrywczych w sprawach o charakterze terroru kryminalnego.

Oficjalne rozpoczęcie pracy Centrum przewidziane jest w połowie 2015 roku. Część narzędzi wyposażenia Centrum ds. Uprowadzeń zostanie oddana do testów najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

Mapa serwisu