Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 29.12.2014

Kampania MSW z udziałem Zbigniewa Bródki

Na zdjęciu: Zbigniew Bródka w mundurze strażackim
Aż 20 osób zginęło w pożarach w tegoroczne święta. MSW i Państwowa Straż Pożarna apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas używania urządzeń grzewczych, gazowych oraz świątecznych iluminacji. W akcję włączył się mistrz olimpijski z Soczi – Zbigniew Bródka.

Od Wigilii do niedzieli  w wyniku pożarów zginęło 20 osób, a 54 zostały poszkodowane. Strażacy wyjeżdżali do pożarów w sumie 1165 razy. Ogółem od początku świąt strażacy interweniowali prawie 4 tysiące razy. Prócz zagrożeń związanych z pożarami czy trudnymi warunkami atmosferycznymi, strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z emisją niebezpiecznego tlenku węgla. W  tych przypadkach na szczęście nikt nie zginął, ale aż 85 osób odczuło dolegliwości związane z zatruciem czadem.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Państwowa Straż Pożarna apelują o ostrożność podczas ogrzewania mieszkań. Od kilku lat prowadzą akcję „Nie dla Czadu”, która ma uświadomić zagrożenia z tym związane.

W tym roku do akcji włączył się mistrz olimpijski z Soczi w łyżwiarstwie szybkim oraz zawodowy strażak z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łowiczu Zbigniew Bródka.  Strażak przestrzega, że już odrobina przezorności i sprawny czujnik tlenku węgla wystarczą, by ustrzec przed śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Czujniki nie są drogie, a mogą uratować życie. Podstawową jego funkcją jest wykrywanie czadu i alarmowanie o jego obecności w powietrzu. Urządzenia powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Czujnik odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie pomieszczenia, w którym ulatnia się tlenek węgla.

Świadomość niebezpieczeństw związanych z zatruciami czadem oraz zabezpieczeniami przed nim wzrasta z roku na rok. W ciągu ostatnich czterech lat liczba śmiertelnych ofiar zmalała niemal o połowę - ze 111 osób w sezonie grzewczym 2010/2011 do 61 osób w sezonie grzewczym 2013/2014. Tegoroczny sezon, który rozpoczął się z początkiem września, przyniósł już 26 ofiar oraz 770 rannych. Zwykle najtragiczniejszy jest czas od grudnia do stycznia, kiedy dogrzewamy swoje mieszkania i domy, uszczelniając jednocześnie okna czy kratki wentylacyjne.

W sezonie grzewczym wzrasta również zagrożenie pożarami. Strażacy apelują, by w naszych domach obok czujki tlenku węgla, znalazła się czujka dymu, która poinformuje nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie. 

Na zdjęciu: małżeństwo, podczas snu. Po kliknięciu w zdjęcie następuje przekierowanie do serwisu YouTube, gdzie otworzy się spot promujący kampanię Nie dla Czadu, z udziałem Zbigniewa Bródki

 

Mapa serwisu