Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.12.2014

Od 1 stycznia zniżki za opłaty paszportowe dla dużych rodzin

Na zdjęciu: infografika przedstawiająca zniżki w opłatach paszportowych
Zniżki za opłaty paszportowe dla członków rodzin wielodzietnych – to propozycja MSW włączona do ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od początku prac nad Kartą Dużej Rodziny aktywnie uczestniczy w działaniach wspierających rodziny wielodzietnie. Do projektu ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej o Karcie Dużej Rodziny zgłosiło propozycję wprowadzenia ulg w opłatach paszportowych.

Po wejściu w życie ustawy, rodziny wielodzietne zapłacą mniej za wydawane dokumenty paszportowe. Ulga będzie obejmować zniżkę dla dzieci w wysokości 75 proc. (obecnie wszystkie dzieci korzystają z 50 proc. ulgi). Na taką samą ulgę może liczyć ucząca się młodzież (do 25. roku życia). Dodatkowo zaplanowano wprowadzenie nowej zniżki dla rodziców. Dorośli z Kartą Dużej Rodziny za nowy dokument zapłacą o 50 proc. mniej.

Obecnie pełna opłata za wydanie paszportu wynosi 140 złotych. Po wejściu w życie nowych przepisów, członkowie programu Karta Dużej Rodziny poniosą o wiele niższe koszty. Za paszport dzieci do 13. roku życia zapłacą15 zł. Młodzież do 25. roku życia – ucząca się – zapłaci 35 zł, a rodzice -70 zł.

Mapa serwisu