Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 09.01.2015

Spotkanie szefów MSW w Paryżu

Na zdjęciu: Minister Teresa Piotrowska
fot. 
JAN BIELECKI/ East News

W niedzielę (11 stycznia) minister Teresa Piotrowska spotka się w Paryżu z ministrami spraw wewnętrznych Unii Europejskiej oraz przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej. Spotkanie jest organizowane z inicjatywy szefa francuskiego MSW Bernarda Cazeneuve’a w kontekście ataku na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo” w Paryżu.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele państw członkowskich UE najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz wspólnego bezpieczeństwa, Stanów Zjednoczonych, Komisji Europejskiej, a także unijny Koordynator ds. zwalczania terroryzmu. Celem spotkania będzie przede wszystkim analiza wydarzeń, jakie miały miejsce w Paryżu pod kątem wypracowania wspólnych wniosków, tak aby w miarę możliwości zapobiec tego typu aktom terroru.

- Przyjęłam zaproszenie wystosowane przez francuskiego ministra spraw wewnętrznych. Na spotkaniu będziemy wymieniać opinie na temat zagrożenia terroryzmem i tego, co wspólnie możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko takich ataków, jak ten do którego doszło w środę w Paryżu – powiedziała minister Terasa Piotrowska.

Szefowa MSW podkreśliła, że takie wydarzenia, ja te we Francji, zawsze powodują wzmożoną czujność wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. - Obecnie w Polsce stan zagrożenia utrzymuje się na podstawowym poziomie. Jednak służby cały czas analizują wszystkie informacje i sygnały. Jestem o nich na bieżąco informowana – powiedziała minister Piotrowska.

Na początku grudnia został przyjęty przygotowany przez MSW Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019. - Musimy pamiętać, że żyjemy w trudnych czasach walki z terroryzmem. Dlatego program kładzie nacisk nie tylko na ścisłą współpracę wszystkich służb, ale także na edukację społeczeństwa. Chodzi o to, aby każdy obywatel zwracał uwagę na niepokojące sygnały, przedmioty, sytuacje, które wzbudzają jakieś podejrzenie – podkreśliła minister spraw wewnętrznych. 

Mapa serwisu