Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 11.01.2015

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych w Paryżu

na zdjęciu teresa piotrowska podczas posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych w Paryżu

Podczas spotkania w Paryżu ministrowie spraw wewnętrznych UE oraz przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej opowiedzieli się za wzmocnieniem kontroli na zewnętrznych granicach UE.

Nasze działania jako UE muszą nadal być częścią kompleksowego podejścia, opartego na walce z radykalizacją, zwłaszcza w Internecie, oraz na wzmocnieniu narzędzi potrzebnych do identyfikacji tzw. zagranicznych bojowników i tras ich przemieszczania się – podkreślali w trakcie spotkania ministrowie spraw wewnętrznych UE.

Monitoring Internetu nie może naruszać podstawowych wolności, Internet nadal powinien stanowić forum dla swobodnego wyrażania opinii.

Szefowie resortów spraw wewnętrznych zgodzili się, że aby identyfikować trasy przemieszczania się zagranicznych bojowników konieczne jest monitorowanie pasażerów, którzy mogą stanowić zagrożenie, na podstawie wspólnych wskaźników analizy ryzyka, przy czym należy pamiętać, że niezbędne jest zachowanie płynności ruchu granicznego oraz zagwarantowanie podstawowych wolności oraz wymogów bezpieczeństwa.

Po spotkaniu, minister Teresa Piotrowska wspólnie z Premier Ewą Kopacz wzięła udział w marszu przeciw terroryzmowi i przemocy. Marsz organizowany był w Paryżu na apel niemal wszystkich przywódców politycznych, związkowych i religijnych. W inicjatywie udział wzięli m.in.: szefowie rządów Hiszpanii - Mariano Rajoy, Włoch Matteo Renzi i Wielkiej Brytanii David Cameron, a także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Mapa serwisu