Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 12.01.2015

Minister Teresa Piotrowska w „Sygnałach Dnia”

na zdjęciu minister Teresa Piotrowska
fot. JAN BIELECKI/ East News

- Nie ma potrzeby podnoszenia poziomu zagrożenia terrorystycznego. Nasze służby pracują w pełnej gotowości. Pracujemy systematycznie, realizujemy to, co realizowaliśmy przed wydarzeniami we Francji– powiedziała na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia minister Teresa Piotrowska. Szefowa MSW uczestniczyła wczoraj w spotkaniu ministrów w Paryżu, w związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi, które miały miejsce we Francji.

Teresa Piotrowska na antenie radiowej jedynki podkreśliła, że w Polsce cały czas działa Zespół do Spraw Zwalczania Terroryzmu. Wdrażany jest także Narodowy Program Antyterrorystyczny, który kładzie nacisk przede wszystkim na ścisłą współpracę wszystkich służb oraz  edukację i podnoszenie świadomości społeczeństwa.

Szefowa MSW na pytanie dotyczące ograniczenia swobody poruszania się po strefie Schengen odpowiedziała, że na spotkaniu w Paryżu nie zapadły żadne decyzje dotyczące tej problematyki.

Nie ma potrzeby podnoszenia poziomu zagrożenia terrorystycznego. Nasze służby pracują w pełnej gotowości. Pracujemy systematycznie, realizujemy to, co realizowaliśmy przed wydarzeniami we Francji

Teresa Piotrowska

 - Dyskutowaliśmy na temat przemieszczania się zagranicznych bojowników. Jest potrzeba znalezienia nowych narzędzi do ich identyfikacji i śledzenia – chodzi o wgląd w listy pasażerów – powiedziała Teresa Piotrowska. Minister podkreśliła, że nowe regulacje nie powinny wpływać na ograniczenie praw i swobód obywatelskich. – Ta cienka linia nie może być przekroczona – powiedziała szefowa MSW.  Teresa Piotrowska podkreśliła także, że podczas spotkania w Paryżu nie był omawiany temat zakazu wnoszenia na pokład samolotów naładowanych smartfonów i tabletów. – Myślę, że podczas spotkania, które będzie miało miejsce w najbliższym czasie w Brukseli ta tematyka będzie wiodąca – dodała.

Podczas rozmowy poruszono także kwestie ewakuacji osób polskiego pochodzenia z Donbasu. Minister podkreśliła, że ewakuacja jest objęta tajemnicą ze względów bezpieczeństwa. – Jest to operacja trudna, nie chcemy aby doszło do jakiejkolwiek groźnej sytuacji. – podkreśliła szefowa MSW oraz dodała, że zakończył się już pierwszy etap ewakuacji Polaków z Donbasu.

Teresa Piotrowska odniosła się także do raportu Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącego warunków pracy w komendach i komisariatach policji. Szefowa MSW powiedziała, że Projekt Standaryzacji sprawił, że coraz częściej modernizuje się lub buduje nowe jednostki policji, a komendy i komisariaty są znacznie lepiej wyposażone. – Będziemy szukać możliwości przedłużenia programu – podkreśliła minister. 

Cała rozmowa - http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/1350797,Szefowa-MSW-Polska-nie-jest-zagrozona-atakiem-terrorystycznym

Mapa serwisu