Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 21.01.2015

Lena i Jakub – najczęściej nadawane dzieciom imiona w 2014 roku

Lena i Jakub to najczęściej nadawane dzieciom imiona w 2014 roku, podobnie jak rok wcześniej. Rodzice, których dzieci urodziły się w 2014 roku rzadziej decydowali się nadać swemu dziecku imię Aldona czy Herbert. Na przełomie ostatniego 10-lecia Julie, Maje i Zuzanny cieszyły się niezmienną popularnością wśród wszystkich imion dla dziewczynek. Wśród imion męskich w ostatnich latach dominowały takie imiona, jak: Antoni, Filip, Jan, Kacper czy Szymon.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało statystykę najczęściej nadawanych imion żeńskich i męskich w 2014 r. ze wszystkich województw, a także statystykę imion na przełomie ostatnich 10 lat. Wynika z niej, że od ponad 10 lat nie zmienia się lista najpopularniejszych imion, najczęściej wybieranych przez rodziców dla swoich nowonarodzonych dzieci. Z jednym wyjątkiem. Od 2 lat, począwszy od 2013 r. liderką rankingu jest Lena, wypierając z pierwszego miejsca imię Julia, które od 10 lat było najczęściej wybieranym imieniem żeńskim. Jeśli chodzi o faworyta wśród wszystkich imion męskich, od 2004 r. na pierwszym miejscu pozostaje niezmiennie imię Jakub.

W pierwszej piątce najczęściej nadawanych w Polsce imion dla dziewczynek i chłopców w 2014 r., nie odnotowano większych zmian. Nadal najwięcej jest dziewczynek o imieniu, kolejno: Lena, Zuzanna, Julia, Maja i Zofia. Wśród chłopców dominują takie imiona, jak: Jakub, Kacper, Antoni, Filip i Jan.

Analiza imion z poszczególnych województw pokrywa się ze statystyką ogólnopolską. Imię Lena w 2014 r. najczęściej wybierali rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego (według miejsca rejestracji urodzenia). Imię Zuzanna było zaś najpopularniejszym imieniem nadawanym w ubiegłym roku na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego i pomorskiego. Natomiast na Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskim rodzice swoim córkom najczęściej nadawali imię Hanna. W przypadku imion dla chłopców Jakub - to najczęściej nadawane imię w 2014 r. w większości województw, z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie zarejestrowano najwięcej Janów.

Wśród imion najrzadziej nadawanych w ubiegłym roku występują imiona staropolskie, jak Bogusława, Mirosława, Lubomir, czy Jurand.

Zestawienie imion zostało opracowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na podstawie bazy PESEL, według stanu na 17 stycznia 2015 r.

Zmiany w nadawaniu imion od 1 marca 2015

Przypominamy, że od 1 marca 2015 roku możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC.

Na zdjęciu: Infografika przedstawiająca najczęściej nadawane imiona dzieciom urodzonym w 2014 roku
Grafika - opis alternatywny

W załączeniu lista najczęściej nadawanych imion żeńskich i męskich w 2014 r. na terenie poszczególnych województw oraz ogólnopolska statystyka najczęściej nadawanych imion w 2014 r.

Mapa serwisu