Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 02.02.2015

Podinsp. Henryk Pach pomaga osobom ewakuowanym ze wschodniej Ukrainy

rozładunek darów dla osób ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy

Podinsp. Henryk Pach służy w Policji od 28 lat. To oficer dyżurny KWP w Olsztynie. Jak tylko osoby polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy dotarły do ośrodka Caritasu w Rybakach, postanowił im pomóc. Wraz z  grupą przyjaciół zawiózł potrzebującym całą ciężarówkę niezbędnych do normalnego funkcjonowania rzeczy. Dziś pojechał już drugi transport darów. Ludzie dobrej woli zadbali przede wszystkim o zapewnienie potrzeb najmłodszych.

- Mamy też wyprawkę dla maluszka, który niebawem przyjdzie na świat. Urodzi się na polskiej ziemi. Jestem policjantem, więc nie mogłem zapomnieć o samochodowych fotelikach -  powiedział Henryk Pach.

Grupa ludzi, którą skrzyknął podinsp. Henryk Pach spotkała się najpierw z nadinsp. Józefem Gdańskim Komendantem Wojewódzkim Policji w Olsztynie. Rozmawiano o możliwościach pomocy osobom polskiego pochodzenia, które mieszkają w ośrodku w Rybakach.

Jak powiedział podinsp. Henryk Pach - robimy to z potrzeby serca. Od początku obserwowałem sytuację ludzi na Ukrainie. Jak tylko dowiedziałem się o tym, że część z nich przyjedzie do naszego regionu, było dla mnie oczywiste, że włączę się w pomoc dla nich. Ja rozpaliłem iskrę, moi znajomi i przyjaciele rozniecili ogień. Odzew, z jaki się spotkałem, przerósł moje oczekiwania. Dziś jedziemy z drugim transportem darów. Skupiliśmy się na zaspokojeniu potrzeb najmłodszych, więc w ciężarówce mamy ubrania, łóżeczka dla dzieci, wózki, rowerki, przybory szkolne, stroje na wf. Jestem policjantem, dlatego zadbałem także o foteliki do bezpiecznego przewożenia dzieci, które jeżdżą na badania, szczepienia. Pojawiły się też deklaracje zatrudnienia gości z Ukrainy. Trwają procedury w tym zakresie.  Chcemy pomóc, bo tak nakazało nam serce. Mamy nadzieję, że ta pomoc przerodzi się w spotkania, gościnę w naszych rodzinach”.

***

MSW uruchomiło bank ofert, w którym gromadzone są informacje o proponowanych formach pomocy dla osób polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy. Informacje dotyczą kwestii związanych m.in. z pracą i mieszkaniem. Aktualnie w banku ofert znajduje się około 100 propozycji dotyczących zatrudnienia i zamieszkania. Swoje oferty złożyły m.in. firmy transportowe oraz przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Trwa weryfikacja napływających propozycji.

Firmy transportowe wyraziły zainteresowanie zatrudnieniem kierowców, a firmy produkcyjne z branży spożywczej gotowe są zatrudnić pracowników. Propozycje pracy napływają także z placówek ochrony zdrowia.

Chcemy, aby w pierwszej kolejności z ofert mogły skorzystać osoby polskiego pochodzenia, które 13 stycznia zostały ewakuowane z Donbasu, a następnie te, które wcześniej przyjechały do Polski na własną rękę.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest otwarte na wszelkie formy współpracy z instytucjami, które chciałyby włączyć się w pomoc dla osób polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy. Zachęcamy do współpracy samorządy, instytucje, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne.

Bank ofert prowadzi Departament Obywatelstwa i Repatriacji MSW, tel. (22) 60 139 35; (22) 60 174 33 adres mailowy repatriacja@msw.gov.pl

Pomoc rzeczową zbiera także Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do tej formy pomocy, prosimy o kontakt z Panią Joanną Damięcką, koordynatorem pomocy rzeczowej; tel. 89 523 64 02 lub 603 200 211, mail: polacy.donbasu@o2.pl Więcej informacji na stronie www.olsztyn.caritas.pl

(KWP Olsztyn, MSW) 

  • na zdjęciu trwa rozładunek darów dla osób ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy
  • Podinsp. Henryk Pach rozmawia z osobami ewakuowanymi ze wschodniej Ukrainy
  • Podinsp. Henryk Pach rozmawia z osobami ewakuowanymi ze wschodniej Ukrainy

Mapa serwisu