Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 09.02.2015

Dzieci z Donbasu rozpoczęły semestr w polskich szkołach

na zdjęciu  Dzieci z Donbasu podczas lekcji

Dzieci ze wschodniej Ukrainy rozpoczęły nowy semestr w polskim gimnazjum i podstawówce. Młodsze dzieci poszły do przedszkola, a młodzież do liceum. Kolejne osoby otrzymały też decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego o przyznaniu zezwolenia na pobyt stały. Zezwolenia ma już 87 osób - to niemal połowa z grupy 178 osób polskiego pochodzenia ewakuowanych miesiąc temu z Donbasu.

W województwie warmińsko-mazurskim właśnie zakończyły się ferie zimowe. Oznacza to początek nowego semestru w szkołach i przedszkolach. Dla dzieci ewakuowanych z Donbasu to pierwszy dzień w polskiej szkole. Do podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie poszło ponad 20 dzieci. Kilkoro dzieci w wieku 5-6 lat będzie również chodzić do przedszkola.

Młodzież w wieku licealnym rozpocznie naukę poza Stawigudą. Dwie osoby będą uczęszczały do liceum w Olsztynie, natomiast 3 osoby do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Kolejnych 25 osób ze wschodniej Ukrainy otrzymało decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego o przyznaniu zezwolenia na pobyt stały. Zezwolenia na pobyt stały w sumie uzyskało już 87 osób - to prawie połowa z grupy 178 osób polskiego pochodzenia ewakuowanych miesiąc temu z Donbasu. Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych.

Zezwolenie na pobyt stały oznacza, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.  

  • na zdjęciu Dzieci z Donbasu podczas lekcji
  • na zdjęciu Dzieci z Donbasu podczas lekcji
  • na zdjęciu Dzieci z Donbasu podczas lekcji

Mapa serwisu