Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 12.02.2015

Już 108 osób z Donbasu otrzymało zezwolenia na pobyt stały

na zdjęciu jedna z rodzin ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy

Kolejne osoby ewakuowane miesiąc temu ze wschodniej Ukrainy otrzymały decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego o przyznaniu zezwolenia na pobyt stały. Zezwolenia ma już 108 osób.

Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Zezwolenia na pobyt stały w sumie uzyskało już 108 osób. To 60 proc. z grupy 178 osób polskiego pochodzenia ewakuowanych miesiąc temu z Donbasu.

Zarówno osoby, które posiadają już Kartę Polaka, jak i osoby, które udokumentują posiadanie polskiego pochodzenia otrzymają zezwolenia na pobyt stały. Zezwolenie na pobyt stały oznacza, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.

Od trzech tygodni osoby ewakuowane z Donbasu uczą się również języka polskiego. Część z nich posługuje się językiem polskim, ale poziom jego znajomości jest zróżnicowany. Dlatego na podstawie stopnia znajomości języka polskiego dokonano podziału na kilkuosobowe grupy. Kursy językowe są prowadzone przez specjalistów ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Natomiast dzieci rozpoczęły w poniedziałek nowy semestr już w polskich szkołach. W grupie ewakuowanej z Donbasu są zarówno przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjaliści, jak i młodzież w wieku licealnym.

Mapa serwisu