Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 13.02.2015

10 tys. urzędników zdało egzamin z obsługi nowego Systemu Rejestrów Państwowych

na zdjęciu widać rękę trzymającą pióro do pisania

Ponad 10 tysięcy pracowników gmin zdało egzamin z obsługi nowego Systemu Rejestrów Państwowych. Egzamin był częścią szkoleń dla pracowników wydziałów ewidencji ludności i wydziałów dowodów osobistych urzędów gmin oraz urzędów stanu cywilnego, którzy od 1 marca będą pracowali na nowym systemie. Szkolenia były prowadzone przez pracowników Centralnego Ośrodka Informatyki.

Szkolenia - ponad 15,8 tys. kont na platformie e-learningowej

Od 1 marca osoby, które pracują przy wykorzystaniu m.in. rejestru PESEL czy rejestru stanu cywilnego będą miały dostęp do nowego Systemu Rejestrów Państwowych. Nowy system dostępny jest poprzez aplikację ŹRÓDŁO i to właśnie na jej obsłudze koncentrowały się przeprowadzone szkolenia. Urzędnicy mogli w praktyczny sposób poznać zarówno nowy sposób obsługi obywateli, jak również nowe mechanizmy i procedury.

Szkolenia składały się z dwóch części. Pierwsza część była stacjonarna, tzw. liderska, a druga prowadzona była online.

Każda z gmin wydelegowała na szkolenia stacjonarne – liderskie, po jednej lub po dwie osoby. Podczas szkolenia osoby te otrzymały zarówno przygotowanie merytoryczne jak i praktyczne. Przygotowanie merytoryczne dotyczyło przedstawienia nowych podstaw prawnych i procedur. Natomiast przygotowanie praktyczne polegało na pracy pod okiem trenerów na szkoleniowej wersji aplikacji ŹRÓDŁO. Ze szkoleń stacjonarnych skorzystało 4280 urzędników.

Ze szkoleń online mogli skorzystać wszyscy pracownicy urzędów gmin, którzy od 1 marca będą obsługiwać nowy System Rejestrów Państwowych. Szkolenia odbywały się na specjalnie przygotowanej platformie e-learningowej, na której umieszczono materiały wyjaśniające w przystępny sposób, jak obsługiwać aplikację ŹRÓDŁO. Na platformie dostępnych było ponad 15,8 tys. kont. Uczestnicy szkolenia mogli sami wykonywać przykładowe zadania, które w praktyce pomagały poznać nowy sposób obsługi obywateli. Platforma umożliwiała także kontakt z trenerami, którzy na bieżąco odpowiadali na pojawiające się pytania i wątpliwości.

Egzamin - ponad 10 tys. urzędników zdało egzamin

Egzamin z praktycznej znajomości obsługi aplikacji ŹRÓDŁO zdało łącznie 10 025 osób z 16 województw. Egzamin przeprowadzono w dwóch terminach: od 10 do 12 grudnia 2014 r., był to tzw. egzamin zerowy oraz od 19 do 23 stycznia 2015 - egzamin właściwy.

Egzamin obejmował trzy zestawy zadań. Jeden zestaw dotyczył pracy z rejestrem PESEL; drugi odnosił się do Rejestru Dowodów Osobistych, a trzeci do Bazy Usług Stanu Cywilnego. Każdy z zestawów składał się z 5 zadań, które należało wykonać w aplikacji szkoleniowej. W trakcie egzaminu konieczne było poprawne wykonanie minimum trzech czynności z zakresu odpowiadającego obowiązkom urzędnika.

Grafika System Rejestrów Państwowych

Infografika - opis alternatywny

Mapa serwisu