Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 17.02.2015

ŹRÓDŁO – prosty i bezpieczny program do obsługi Systemu Rejestrów Państwowych

Logo aplikacji Źródło

1 marca rusza System Rejestrów Państwowych (SRP). Nowy system informatyczny połączy  kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania państwa rejestry. W zintegrowanym systemie znajdą się m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.   Urzędnicy będą korzystali z Systemu Rejestrów Państwowych za pomocą aplikacji ŹRÓDŁO.

Czym jest System Rejestrów Państwowych (SRP)?

W ramach SRP zintegrowane zostaną najważniejsze polskie rejestry. Dziś większość urzędników nie ma dostępu do wszystkich danych zawartych m.in. w zbiorze PESEL czy ewidencji dowodów osobistych. Mogą korzystać tylko z informacji, które dotyczą mieszkańców ich gminy. Dzięki systemowi urzędnicy i uprawnione instytucje uzyskają dostęp do wszystkich informacji zgromadzonych w kluczowych rejestrach państwowych. To dlatego od 1 marca będziemy mogli m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub załatwić sprawę związaną z aktami stanu cywilnego (np. uzyskanie odpisu aktu urodzenia) w dowolnej gminie na terenie całego kraju.

ŹRÓDŁO - aplikacja do obsługi Systemu Rejestrów Państwowych (SRP)

ŹRÓDŁO to prosty i bezpieczny program do przetwarzania danych gromadzonych w Systemie Rejestrów Państwowych (wcześniej urzędy pracowały na różnych programach i rejestrach). Aplikacja ta zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim podmiotom (np. gminom oraz urzędom wojewódzkim) korzystającym na co dzień z SRP. Nowa aplikacja nie będzie wymagała utrzymywania specjalistycznego sprzętu.

Aplikacja ŹRÓDŁO została stworzona z myślą o uproszczeniu pracy na rejestrach państwowych. Zapewnia ona m.in. dostęp do danych w trybie online, automatyczną weryfikację danych oraz umożliwia generowanie raportów i zestawień niezbędnych do prowadzenia statystyk oraz podsumowań. 

Grafika System Rejestrów Państwowych

Infografika - opis alternatywny

Mapa serwisu