Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 04.03.2015

Ćwiczenie zarządzania kryzysowego NATO – CMX 2015

na zdjęciu latarnia morska

NATO przećwiczy podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowej – CMX15 koncentruje się na kwestiach bezpieczeństwa żeglugi morskiej.

Głównym celem ćwiczenia zarządzania kryzysowego NATO-CMX 2015 jest sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego Sojuszu Północnoatlantyckiego na poziomie strategicznym, z zaangażowaniem cywilnego i wojskowego personelu, zarówno w państwach członkowskich, jak i Kwaterze Głównej NATO.

Ćwiczenie odbywać się będzie w oparciu o fikcyjny scenariusz, który przewiduje wystąpienie konfliktu pomiędzy dwoma krajami, które nie są członkami Sojuszu, położonymi w znacznej odległości od jego terytorium. Uczestnicy ćwiczenia będą musieli stawić czoła m.in. zagrożeniu dla bezpieczeństwa żeglugi morskiej.

CMX 2015 jest ćwiczeniem aplikacyjnym, a w związku z tym żadne realne siły i środki nie będą zaangażowane w jego przebieg.

W ćwiczeniu, jako państwa partnerskie, uczestniczyć będą: Australia, Finlandia, Japonia, Szwecja i Ukraina. W charakterze obserwatorów udział wezmą także: Unia Europejska, Międzynarodowa Organizacja Morska, Międzynarodowa Organizacja Energetyczna oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Ze strony polskiej CMX 2015 koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W charakterze obserwatora w ćwiczenie zaangażowane jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Tegoroczne ćwiczenie zarządzania kryzysowego NATO-CMX zostanie przeprowadzone w dniach 4 - 10 marca 2015 roku.

Ćwiczenia NATO CMX są organizowane od 1992 roku. CMX 2015 jest dziewiętnastym z serii, jednocześnie jest to trzynaste ćwiczenie, w którym uczestniczy Polska.

Mapa serwisu