Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 06.03.2015

500 nowych dowodów osobistych „zjechało” z taśmy produkcyjnej

Pięćset nowych dowód osobistych zostało dzisiaj przekazanych do urzędów w całej Polsce. W najbliższych dniach dokumenty trafią do osób, które złożyły wnioski o nowy dokument po 1 marca. Właścicielką pierwszego nowego dowodu osobistego jest kobieta z województwa mazowieckiego.

Od 1 marca obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego. Z dokumentów zniknął adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Nie ma już także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika. Nowy dowód osobisty jest także tańszy w produkcji, dzięki temu skarb państwa oszczędzi ok. 12 mln zł w skali kilku lat.

Centrum Personalizacji Dokumentów MSW (CPD), które personalizuje m.in. dowody osobiste, wyprodukowało i przekazało do gmin pierwszych pięćset nowych dowodów osobistych. Dokumenty trafią do właścicieli z całej Polski, najwięcej z nich do mieszkańców województwa mazowieckiego. CPD jest w stanie wyprodukować dziennie ok. 18 tys. dowodów osobistych. Dzięki temu osoby wnioskujące o wydanie dowodu mogą otrzymać swoje dokumenty w czasie znacznie krótszym niż ustawowy – 30 dniowy termin. W drugiej połowie 2015 roku planowane jest także otwarcie nowej siedziby CPD oraz zwiększenie wydajności produkcji dowodów osobistych. Dzięki temu możliwa będzie produkcja nawet do 20 tys. dokumentów tożsamości dziennie. 

Mapa serwisu