Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 10.03.2015

Po 9 miesiącach śmigłowiec „Sokół” wraca do TOPR

na zdjęciu: śmigłowiec Sokół
fot. Igor Marcin Jozefowicz/REPORTER

Po 9 miesiącach nieobecności śmigłowiec „Sokół” wraca do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przez ten czas śmigłowiec przeszedł generalny remont. Koszty naprawy, które wyniosły blisko 7 milionów złotych, pokryło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W trakcie nieobecności „Sokoła” w Zakopanem, MSW do działań ratowniczych w górach skierowało policyjny śmigłowiec wraz z załogą. W ten sposób MSW zadbało o ciągłość działań ratowników TOPR, a tym samym o bezpieczeństwo wypoczywających w górach turystów. Śmigłowiec Lotnictwa Policji, w zastępstwie od czerwca 2014 roku, wykonał 420 lotów, które zajęły ponad 131 godzin. Jednocześnie załoga ratowników TOPR udzieliła w tym czasie pomocy 125 osobom.

Modernizacja „Sokoła” została przeprowadzona w zakładach lotniczych PZL -Świdnik. Śmigłowiec przeszedł gruntowny remont, związany m.in. z obowiązkiem przeglądowym po 10 latach eksploatacji. Wymienione zostały również części maszyny.

10 marca śmigłowiec wrócił do Zakopanego. Przez pierwsze dni będą odbywały się loty próbne, sprawdzające maszynę. Następnie śmigłowiec wraz z załogą TOPR powróci do działań ratowniczych.

Łączny koszt naprawy „Sokoła” wyniósł 6 mln 823 tys. zł. Koszty pokryło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Resort na utrzymanie śmigłowca przeznacza około 2 mln złotych rocznie. W 2014 roku na wszystkie działania ratownicze TOPR, MSW przekazało ponad 11 mln złotych.

Mapa serwisu