Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 01.04.2015

Strażacy wciąż usuwają skutki silnych porywów wiatrów nad Polską

na zdjęciu: drzewa podczas silnego wiatru

Prawie 2,5 tys. razy wyjeżdżali strażacy w związku z silnym wiatrem na terenie naszego kraju. Najwięcej interwencji odnotowali w województwach dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim.

Najsilniejsze porywy wiatru dochodzące do 100 km/h odnotowano na obszarze województw: dolnośląskiego oraz śląskiego. W całym kraju uszkodzonych zostało około 400 budynków oraz wiele linii energetycznych. Braki w dostawach prądu odczuło ok. 65 tys. odbiorców.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej do godz. 5.30 w związku z silną wichurą interweniowano w sumie 2 462 razy. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: dolnośląskim - 768, lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180.

W związku z silnymi podmuchami wiatru są pierwsi poszkodowani. W miejscowości Sokołowsko w woj. dolnośląskim na samochód, którym podróżowały dwie osoby, przewróciło się drzewo.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wciąż możemy spodziewać się silnych podmuchów wiatru. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed wiatrem drugiego stopnia dla pięciu województw - lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego - tam wiatr może wiać w porywach do 100 km na godzinę.

Jak przygotować się na wichury?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Straż Pożarna apelują o zachowanie ostrożności. By uchronić się przed porywistymi wiatrami, należy sprawdzać aktualną pogodę i słuchać komunikatów ostrzegawczych. Przed nadejściem silnych podmuchów najlepiej usunąć z parapetów, balkonów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Należy także zamknąć okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpieczyć. Na wypadek awarii najlepiej przygotować dodatkowe oświetlenie, zasilane np. bateriami.

Nie zapominajmy również o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnętrz oraz o samochodach. Nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej. Podczas wichury najlepiej nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli w tym czasie podróżujemy – nie zatrzymujmy aut pod drzewami, reklamami czy trakcjami energetycznymi. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń - istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Telekonferencja premier Ewy Kopacz

Dziś w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa o godzinie 10.00 odbędzie się telekonferencja premier Ewy Kopacz z wojewodami oraz strażą pożarną. W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

 

Mapa serwisu