Marzec na drogach - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 13.04.2015

Marzec na drogach

Na zdjęciu: infografika - bezpieczeństwo na drogach w marcu

Mniej wypadków i rannych - tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa w ruchu drogowym w marcu. Spadła liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców.

W marcu na polskich drogach doszło do 2 384 wypadków. To o 135 mniej, niż w rok wcześniej w tym samym czasie. Zginęły 223 osoby (o 6 osób więcej niż w marcu  2014 roku). Rannych zostało w sumie 2 842 osoby (w 2014 roku poszkodowane zostały 3 032 osoby).

Zmalała liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. W marcu tego roku policja odnotowała ich 100 (o 41 mniej niż rok wcześniej). Zginęło 12 osób, a 132 zostały ranne. W ciągu miesiąca ujawniono ponad 10,6 tys. nietrzeźwych za kierownicą.

Na polskich drogach  od początku roku doszło do 6 681 wypadków. Zginęło już 626 osób, a 7 986 zostało rannych. W ubiegłym roku w analogicznym czasie (od stycznia do marca) policjanci odnotowali o 217 wypadków więcej. Życie straciły 643 osoby, a poszkodowane zostały 8 374 osoby.

Przekroczysz prędkość o 50 km/h – stracisz prawo jazdy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, która zaostrza kary dla kierowców rażąco naruszających przepisy ruchu drogowego oraz wsiadających za kółko pod wpływem alkoholu. Wśród zmian znalazły się podpozycje zgłoszone przez MSW. Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

Mapa serwisu