Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 10.04.2015

W hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej

na zdjęciu minister Grzegorz Karpiński składa wieniec pod obeliskiem

Sekretarz Stanu w MSW Grzegorz Karpiński, Wicepremier Janusz Piechociński oraz szef Biura Ochrony Rządu gen. bryg. Krzysztof Klimek złożyli wieniec  pod Obeliskiem upamiętniającym oficerów, którzy stracili życie na służbie.

Dziś mija 5. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu specjalnego TU-154M na lotnisku wojskowym w Smoleńsku, wykonując swoje obowiązki, tragiczną śmierć poniosło 96 osób, w tym 9 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Płk Jarosław Florczak pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 21 lat. Odpowiadał za bezpieczeństwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Otrzymywał w trakcie służby liczne nagrody i wyróżnienia, w tym odznaczenia: Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz Brązowy Krzyż Zasługi. Stanowczy, konsekwentny i sprawiedliwy. Był lubiany przez współpracowników. Dyplomowany oficer, profesjonalista w pracy i wspaniały przyjaciel. Sportowiec i pasjonat siatkówki. Pozostawił żonę i córeczkę.

Mjr Dariusz Michałowski, pseudonim „Moskwa” pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 16 lat. W trakcie służby odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Pasjonat sportu i zapalony maratończyk, trenował wschodnie sztuki walki.

Kpt. Paweł Janeczek pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 17 lat. „Janosik”, bo tak był nazywany przez kolegów, zajmował się osobistą ochroną prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przez współpracowników uważany za profesjonalistę, który doskonale sprawdzał się w swoim zawodzie. Pozostawił żonę i syna.

Por. Piotr Nosek w trakcie służby otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Fascynował się sztukami walki i sportami obronnymi, świetnie strzelał. Jeździł na zawody strzeleckie w całej Polsce. Pozostawił żonę i dziecko.

Ppor. Artur Francuz pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 18 lat. Pasjonował się historią z okresu II wojny światowej. Był dumny z tego, że mógł ochraniać ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, którego darzył wielkim szacunkiem. Przez przełożonych i współpracowników uważany za profesjonalistę, który wzorowo wypełniał swoją służbę. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

Ppor. Paweł Krajewski „Krajan” pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 14 lat. Od 2005 roku w grupie chroniącej prezydenta RP. Był też instruktorem Chorągwi Mazowieckiej Hufca ZHP Przasnysz. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

Ppor. Agnieszka Pogródka-Węcławek wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Pełniła służbę w Biurze Ochrony Rządu od 8 lat. Pozostawiła męża.

Ppor. Jacek Surówka pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 9 lat. Otwarty na drugiego człowieka. Pomagał niepełnosprawnym i potrzebującym dzieciom, udzielał się w Polskim Czerwonym Krzyżu oraz Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Pomocy Dzieciom w Helenowie.

Ppor. Marek Uleryk pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 12 lat. Przełożeni darzyli go uznaniem. Pracował w osobistej ochronie Marii Kaczyńskiej, której towarzyszył na co dzień. Prawdziwy sportowiec i pasjonat sportów ekstremalnych, był instruktorem spadochroniarstwa. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w wojskowym wieloboju spadochronowym.

  • na zdjęciu obelisk upamiętniający oficerów, którzy stracili życie na służbie
  • na zdjęciu obelisk upamiętniający oficerów, którzy stracili życie na służbie
  • na zdjęciu m.in. Grzegorz Karpiński, Janusz Piechociński oraz Krzysztof Klimek

Mapa serwisu