25 lat ustawy o Policji - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 23.04.2015

25 lat ustawy o Policji

Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji

- Na początku transformacji wydawało się, że Policja nie będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, jako miejsce pracy, jako wykonywanie służby i jako aktywność życiowa. Dziś wysoka liczba chętnych, którzy chcą wstępić do formacji pokazuje, że cele sprzed 25 lat udało się osiągnąć – powiedział podczas konferencji w Sejmie wiceminister Grzegorz Karpiński. Przyznał, że upływający czas znów wyznaczył przed Policją kolejne wyzwania, a odpowiedzią nad nie ma być nowa ustawa o Policji.

W Sejmie odbyła się konferencja popularnonaukowa pod patronatem Marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, poświęcona 25-leciu podpisania ustawy o Policji. Konferencję otworzył wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak oraz wiceminister Grzegorz Karpiński, który w MSW nadzoruje pracę tej służby.

- 25 lat temu, kiedy ustawa o Policji została przez Sejm uchwalona miała za zadanie spełnić trzy cele: dostosować działania formacji do zasad demokratycznego państwa prawa, odpolitycznić formację i wprowadzić cywilny nadzór nad jej funkcjonowaniem - uczynić z formacji instytucję, która będzie służyć bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu - przypomniał wiceszef MSW - Te wszystkie cele ustawa sprzed 25 lat osiągnęła – podkreślił.

Zaznaczył, że miarą osiągniętych celów nie jest jedynie wysokie zaufanie społeczne do Policji, ale także zainteresowanie wstępowaniem w szeregi formacji.

- Na początku transformacji wydawało się, że Policja nie będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, jako miejsce pracy, jako wykonywanie służby i jako aktywność życiowa. Dziś wysoka liczba chętnych, którzy chcą wstępić do formacji pokazuje, że cele sprzed 25 lat udało się osiągnąć - powiedział Sekretarz Stanu MSW.

Wiceminister przyznał, że ćwierćwiecze ustawy, to nie tylko czas podsumowań, ale także moment wyznaczenia nowych celów. Podkreślił, że w ciągu tego czasu w działaniu formacji, jak i w społeczeństwie nastąpiły wielkie zmiany. Wspomniał wejście do UE, do strefy Scherngen, rozwój nowoczesnych technologii, czy przeniesienie aktywności społecznej (również przestępczej) do internetu.  

Przyznał, że te zmiany stawiają przed Policją nowe zadania, którym należy jak najlepiej sprostać. - Czeka nas ogromna debata, również z partnerami społecznymi, którzy są zainteresowani rozwojem formacji, a których celem jest odpowiadanie na zapotrzebowanie społeczne związane z ochroną praw obywatelskich. Czeka nas odpowiedź na pytanie, w jaki sposób Policja ma być skuteczna, a jednocześnie nie ingerować nadmiernie w prawa i wolności obywatelskie - zaznaczył wiceminister Grzegorz Karpiński.  

Poinformował, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych powołany został zespół, który ma opracować nową ustawę o Policji. Wyraził przekonanie, że ta konferencja oraz inne, podobne spotkania przyczynią się do  wypracowania wkładu, który zostanie przekazany do zespołu.

Na zdjęciu: dwa zdjęcia komend - jednej sprzed 25 lat, drugie wykonane w 2015 roku.

Ustawa o Policji

Konferencja w Sejmie została zorganizowana przez Komendanta Głównego Policji i Parlamentarny Zespół ds. Służb Mundurowych. Przedmiotem debaty były czasy transformacji ustrojowej, ewaluacja ustawy o Policji oraz oczekiwania wobec działania formacji w przyszłości.

W trakcie konferencji m.in. wyświetlony został wywiad przeprowadzony z  ministrem Krzysztofem Kozłowskim o początkach pracy w MSW i powstaniu Policji. - Byliśmy ludźmi, którzy nie lubili poprzedniego ustroju i przemocy. Uważaliśmy więc, że ustawa powinna ucywilizować Policję, ograniczając używanie przez nią broni palnej i środków przymusu. Także Sejm, który uchwalał wtedy ustawę o Policji, dążył do bardzo znacznego zredukowania tego prawa - mówił Krzysztof Kozłowski, minister spraw wewnętrznych w latach 1990-1991.

Przypomnijmy, że nowe regulacje prawne, które zyskały miano tzw. pakietu ustaw policyjnych zostały przyjęte przez Sejm 6 kwietnia 1990 roku. Znalazły się w nim trzy ustawy regulujące organizację i działalność urzędu ministra spraw wewnętrznych oraz dwóch podległych mu formacji - Urzędu Ochrony Państwa oraz Policji.

 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #1
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #2
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #3
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #4
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #5
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #6
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #7
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #9
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #12
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #10
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #8
 • Na zdjęciu: uczestnicy konferencji poświęconej 25-leciu podpisania ustawy o Policji #11

Mapa serwisu