Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 27.04.2015

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę

na zdjęciu Teresa Piotrowska i Bronisław Komorowski
fot. Jaroslaw Respondek/REPORTER

26 kwietnia 2015 r. odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę w Częstochowie. Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki kompanii honorowych i pocztów sztandarowych PSP i OSP oraz orkiestr OSP na Placu Wł. Biegańskiego. Następnie prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu został złożony meldunek oraz nastąpił przegląd pododdziałów. W uroczystościach wzięła także udział minister Teresa Piotrowska

Ważnym punktem uroczystości było zasadzenie „Dębu Wdzięczności” przez prezydenta RP razem z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Formacji Pożarniczych. Potem nastąpił wymarsz wszystkich zgromadzonych na Jasną Górę. Na miejscu do zebranych zwrócił się prezydent RP Bronisław Komorowski.  Później uczestnicy wzięli udział w mszy św., która odbyła się na Błoniach Jasnogórskich.

W uroczystościach udział wzięli: prezydent RP; posłowie i senatorowie, w tym przedstawiciele Poselskiego i Senackiego Zespołu Strażaków; minister spraw wewnętrznych; przedstawiciele ministerstw i urzędów centralnych; kierownictwo Komendy Głównej PSP; komendanci wojewódzcy i szkół PSP; władze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Pierwsza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę odbyła się w 1939 r., kolejne miały miejsce w latach: 1991, 1992 oraz 1999. Od 2005 r. jasnogórskie pielgrzymki organizowane są co pięć lat.

Mapa serwisu