Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 07.05.2015

Prawie 740 tysięcy dowodów osobistych nowego wzoru

Na zdjęciu: infografika przedstawiająca liczbę spersonalizowanych dowodów osobistych

W dwóch pierwszych miesiącach obowiązywania nowego wzoru dowodu osobistego spersonalizowano prawie 740 tysięcy dokumentów. Tylko w marcu, Centrum Personalizacji Dokumentów MSW, spersonalizowało ponad 380 tysięcy dokumentów, a w kwietniu ponad 358 tysięcy.

Od 1 marca obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego, który nie zawiera już informacji o miejscu zameldowania, kolorze oczu, wzroście, nie ma też skanu podpisu posiadacza dokumentu. Przez pierwsze dwa miesiące obowiązywania nowego wzoru dokumentu, spersonalizowano w sumie 739 629 nowych dowodów osobistych. W marcu spersonalizowano 380 897 dokumentów, a w kwietniu - 358 732. Warto również dodać, że jeszcze w marcu Centrum Personalizacji Dokumentów MSW spersonalizowało ponad 58 tysięcy dowodów osobistych starego wzoru.

Przypomnijmy, że dowód osobisty możemy wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Wcześniej mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.

Dodatkowo na stronie www.obywatel.gov.pl możemy on-line sprawdzić czy nasz dokument jest gotowy do odbioru. W zakładce „Dowody osobiste” została uruchomiona
e-usługa, pozwalająca sprawdzić, czy dokument został już przygotowany przez urzędników. Wystarczy wpisać numer zawarty na potwierdzeniu złożenia wniosku, który wcześniej otrzymaliśmy w urzędzie, a odpowiedź pojawi się na ekranie. Usługa jest bezpłatna i nie wymaga dodatkowego logowania.

 

Mapa serwisu