Kwiecień na drogach - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 12.05.2015

Kwiecień na drogach

na zdjęciu samochód

Mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby zabitych osób - tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa na polskich drogach w kwietniu. W ubiegłym miesiącu odnotowano także mniejszą liczbę rannych oraz wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców.

W kwietniu 2015 r. na polskich drogach zginęło 221 osób, czyli o 20 mniej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Spadła także liczba rannych w wypadkach z 3 331 w kwietniu 2014 r. do 2 969 w kwietniu 2015 r. Ogólna liczba wypadków zmniejszyła się o 265.

Spadła również liczba wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych. W kwietniu pijani kierowcy doprowadzili do 109 wypadków - to o 36 mniej niż w tym samym miesiącu w roku 2014. W wypadkach spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu w kwietniu zginęło 11 osób (w kwietniu 2014 roku policjanci odnotowali 35 ofiar śmiertelnych), a rannych zostało 141 osób (kwiecień 2014 - 189 rannych). 

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Już 18 maja wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące.

Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

Mapa serwisu