Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 26.05.2015

Pierwsze pozytywne efekty wprowadzonych zmian

nowe przepisy od 18 maja

Nowe przepisy, umożliwiające odebranie prawa jazdy na 3 miesiące priatom drogowym, weszły w życie tydzień temu. Jak podaje policja, już można zauważyć pierwsze pozytywne efekty wprowadzonych zmian. W minionym tygodniu na polskich drogach doszło do 516 wypadków, tydzień wcześniej do 644. Zginęło 36 osób; w tygodniu wcześniejszym - 39, a 636 zostało rannych, tydzień wcześniej rannych było 737. Zatrzymano też mniej o blisko 400 pijanych kierowców.

694 kierowców, którzy przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, straciło prawo jazdy. Najwięcej dokumentów stracili kierowcy z Warszawy. Stołeczni policjanci zatrzymali 115 osób, które znacznie przekroczyły dozwoloną prędkość i zostały ukarane odebraniem prawa jazdy. Podobny los spotkał 72 piratów drogowych z Wielkopolski oraz 69 z Dolnego Śląska.

Najmniej kierowców, którzy stracili prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, odnotowali funkcjonariusze z woj. podlaskiego (7 osób) i woj. lubuskiego (16 osób).
Policjanci zatrzymali również 9 kierowców, którzy przewozili zbyt dużą liczbę osób w swoich autach. Przypomnijmy, że według przepisów, które weszły w życie 18 maja, takim kierowcom również prawo jazdy może zostać odebrane na 3 miesiące bezpośrednio przez kontrolującego policjanta.

Zaostrzono także przepisy wobec młodych kierowców. Jeśli popełnią oni jedno przestępstwo drogowe lub trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, również stracą prawo jazdy. W ciągu ubiegłego tygodnia 4 młodym kierowcom funkcjonariusze odebrali dokumenty do jazdy.

Więcej o nowych przepisach: Surowsze kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców

Mapa serwisu