Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.05.2015

Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy

Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy

 

- Jesteście dumą każdej Polki i każdego Polaka – bo każdy z nas wie, że w chwili pożaru, powodzi, katastrofy nie pozostanie sam, że z pomocą przyjdzie strażak. Polacy są naprawdę dumni z Waszej służby, co wyrażają tak wielkim zaufaniem i ogromną sympatią – powiedziała dziś minister Teresa Piotrowska podczas spotkania ze strażakami z województwa kujawsko-pomorskiego.

Spotkanie odbyło się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Bydgoszczy. W uroczystościach wzięli udział: minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

- To radosne i piękne święto strażaków, którzy w każdej godzinie, w każdym czasie są gotowi do ratowania obywateli, do ochrony mienia, zdrowia i życia – mówiła szefowa MSW podczas uroczystego apelu na Starym Rynku w Bydgoszczy. Minister Teresa Piotrowska podkreśliła swoja osobistą dumę z polskich strażaków. - To wielki zaszczyt współdziałać na co dzień i w sytuacjach wyjątkowych z polskimi strażakami – z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.  Mogę z dumą powiedzieć, że Straż Pożarna, wraz z Policją i Strażą Graniczną, tworzą naprawdę dobrą, odpowiedzialną i silną rodzinę formacji resortu spraw wewnętrznych w szlachetnej służbie państwu i obywatelom – powiedziała minister spraw wewnętrznych.

Minister Teresa Piotrowska nawiązała w swoim przemówieniu do długiej strażackiej tradycji, którą może się poszczycić Bydgoszcz. Pierwszy oddział ochotniczy powstał w mieście już w 1864 r., a osiem lat później – także oddział zawodowy. Rozwój w okresie międzywojennym zahamowała okupacja hitlerowska. Zakończenie wojny oznaczało zaczynanie prawie od zera – Niemcy wywieźli z miasta niemal cały sprzęt gaśniczy.

Jednak bydgoscy strażacy zdołali szybko odbudować i rozwinąć swoją bazę techniczną, pełniąc z oddaniem swoją codzienną służby. - Są świetnie wyszkoleni, coraz lepiej wyposażani i zawsze gotowi nieść pomoc – powiedziała szefowa MSW.

Aktualnie kończy się proces rozbudowy i modernizacji Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ul. Pomorskiej w Bydgoszczy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zagwarantowało już w tym roku z rezerwy celowej 3 mln 100 tys. zł na tę ważną inwestycję. - Wierzę, że obiekt będzie dobrze Wam służyć już w 2016 roku. Chcemy konsekwentnie modernizować i budować kolejne obiekty, jak priorytetowe dla nas inwestycje w Świeciu, Żninie, Szubinie oraz innych ośrodkach – zapowiedziała minister Teresa Piotrowska.

Podczas obchodów Dnia Strażaka jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymały 11 nowoczesnych samochodów pożarniczych. Ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze trafiły do OSP Kcynia, OSP Kruszwica oraz OSP Osiek nad Wisłą. Natomiast średnie samochody ratowniczo-gaśnicze przekazano jednostkom OSP m.in. z Bogucina, Rojewa, Świątkowic i Złotnik Kujawskich.

Podczas uroczystego apelu strażakom wręczono również awanse, odznaczenia i medale m.in. Krzyże Zasługi, Medale za długoletnią służbę i Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

Z okazji swojego święta bydgoscy strażacy przygotowali festyn rodzinny na Wyspie Młyńskiej. Na dzieci i dorosłych czekało wiele atrakcji m.in. pokazy ratownictwa wodnego, ścianka wspinaczkowa, prezentacja konnej straży ogniowej, występ orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Koronowa oraz strażacka grochówka.

  • Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy #1
  • Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy #2
  • Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy #3
  • Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy #4
  • Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy #5
  • Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy #6
  • Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy / źródło: mł. kpt. Piotr Bartoszak KW PSP Toruń
  • Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy / źródło: mł. kpt. Piotr Bartoszak KW PSP Toruń
  • Obchody Dnia Strażaka w Bydgoszczy / źródło: mł. kpt. Piotr Bartoszak KW PSP Toruń

Mapa serwisu