Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 03.06.2015

MSW apeluje o rozwagę nad wodą

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz ze służbami ratowniczymi apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Od maja utonęły już 33 osoby. Tylko w czerwcu z tego powodu życie straciły 4 osoby. W ubiegłym roku w polskich wodach utonęło 646 osób. Choć to o 63 osoby mniej, niż w 2013 roku, to liczba śmiertelnych ofiar utonięcia jest ciągle niepokojąco wysoka. 

Coraz ładniejsza aura oraz długi weekend sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Podczas tego relaksu nie można jednak zapominać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Brak ostrożności, przecenianie swoich umiejętności, a przede wszystkim alkohol to najwięksi wrogowie bezpieczeństwa nad wodą. W ubiegłym roku ¼ osób (157 osób), które utonęły, znajdowały się w stanie nietrzeźwości. Najczęstszymi przyczynami tragedii były również: kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym (104 ofiary), nieostrożność podczas przebywania nad wodą (56 ofiar), nieostrożność w czasie łowienia ryb  (41 ofiar) oraz kąpiel w miejscu zabronionym (36 ofiar).

Większość ofiar to osoby powyżej 50. roku życia (268 osób) oraz w wieku od 31 do 50 lat (190 osób). O blisko połowę zmalała liczba utonięć wśród osób w przedziałach wiekowych 15-18 (z 45 w 2013 r. do 24 w 2014 r.) oraz 8-14 (o 8 osób mniej).

Najważniejsze nad wodą: rozwaga!

O czym należy pamiętać nad wodą? Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy – w szczególności na główkę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.

Zróbmy wszystko, by tegoroczny sezon kąpielowy był mniej tragiczny od poprzedniego!

Grafika - bezpieczeństwo nad wodą
Infografika - opis alternatywny 

Mapa serwisu