Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 08.06.2015

Zadbaj o bezpieczny wypoczynek nad wodą – uwaga na dzieci i młodzież!

Na zdjęciu: policyjna łódź

W miniony długi weekend utonęło łącznie 13 osób, najwięcej w piątek (5 czerwca). Tylko w czerwcu utonęło w sumie 15 osób, a w trakcie dwóch miesięcy 45 osób. MSW ponawia apel o większą rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, że dzieci powinny bawić się nad wodą pod czujną opieką dorosłych i kąpać się na strzeżonych kąpieliskach.

W trakcie długiego weekendu (4-7 czerwca) utonęło już w sumie 13 osób, a w ciągu pierwszego tygodnia tego miesiąca – 15 osób. Najwięcej utonięć było w miniony piątek (5 czerwca), kiedy życie straciło w sumie 6 osób, w tym 2 nastolatków w rzece Narew, na Podlasiu. W ciągu ostatnich miesięcy (maj-czerwiec) utonęło łącznie 45 osób.

MSW przypomina o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku. Ostatnie tragiczne dni długiego weekendu, w trakcie których utonęło w sumie 13 osób pokazują, jak ważne jest zachowanie podstawowych kryteriów bezpieczeństwa.

Szczególnie niebezpieczne są niestrzeżone kąpieliska i akweny, na których obowiązuje zakaz pływania. Pamiętajmy, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk, dopuszczonych do wypoczynku przez służby ratownicze i sanitarne. W takich miejscach nad naszym bezpieczeństwem czuwają przeszkoleni ratownicy WOPR. Małoletni powinni zawsze korzystać ze strzeżonych kąpielisk i z dodatkowo wydzielonych bojami stref.

Rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na wypoczynek dzieci i młodzieży nad wodą. Małoletni powinni wchodzić do wody wyłącznie pod opieką dorosłych i mieć dodatkowe zabezpieczenie, w postaci kamizelek bądź rękawków do pływania.

Ratownicy przestrzegają, by nie wskakiwać do wody będąc rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

Kolejna zasada, o której warto zawsze pamiętać, polega na tym, aby nie skakać – w szczególności na głowę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. Brak wyobraźni i brawura może prowadzić do nieszczęśliwych zdarzeń – urazów, trwałego kalectwa bądź utraty życia.

Korzystając ze sprzętu wodnego, łódek, kajaków czy rowerów wodnych, pamiętajmy o założeniu kapoka. Pamiętajmy też, by pod żadnym pozorem nie pływać ani nie korzystać ze sprzętów wodnych po spożyciu alkoholu i narkotyków.

Szanujmy prawo każdej osoby do wypoczynku. Zbyt duża beztroska, chęć zaimponowania rówieśnikom bądź bezmyślne żarty – mogą stać się powodem tragedii. Niedopuszczalne są takie zachowania, jak popychanie czy wrzucanie osób stojących na pomostach do wody, a także podtapianie osób pływających. Niebezpieczne jest również wypływanie materacem na środek kąpieliska.

Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc, pod numer alarmowy 112 bądź na policję 997.

W 2014 r. policja odnotowała 674 zdarzenia, w których utonęło 646 osób. Najwięcej osób w ubiegłym roku utonęło w miejscach niestrzeżonych: w rzekach (190 osób), jeziorach (145 osób) i stawach (111 osób). Najczęstsze przypadki utonięć w zeszłym roku związane były z kąpielą w miejscu niestrzeżonym (104 osoby), bądź wynikały z nieostrożności i przeceniania własnych umiejętności pływackich (56 osób). Wielu wędkarzy tonie także podczas łowienia ryb – nieostrożność podczas wędkowania była przyczyną 41 utonięć w ubiegłym roku.

Pod kątem wieku, większość ofiar utonięć, to osoby powyżej 50 roku życia. W 2014 r. takich osób utonęło łącznie 268. Kolejną, liczną grupą, która utonęła w ubiegłym roku, były osoby między 31 a 50 rokiem życia (190 osób) i młodsi 19-30-latkowie (119 osób). 

Mapa serwisu