Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 25.06.2015

Bezpieczna podróż – sprawdź autobus!

Na zdjęciu: logo bezpiecznego autobusu

Wakacje to czas odpoczynku i wyjazdów. To, czy podróż będzie bezpieczna, zależy również od nas. Jeszcze przed wyjazdem skontrolujmy stan autokaru, którym będziemy podróżować. Zacznijmy od sprawdzenia podstawowych informacji o autobusie na www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Dzięki uruchomionej przez MSW e-usłudze wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. 

Sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz aktualne badanie techniczne. Przypominamy, że bez spełnienia tych wymagań, autobus nie powinien poruszać się po drodze. Ponadto możemy zapoznać się z danymi technicznymi pojazdu, takimi jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Pozwoli nam to skontrolować, czy pojazd nie jest przeładowany.

Wyświetli się również komunikat informujący, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Podkreślamy, że usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Jeśli więc stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy po sprawdzeniu podstawowych danych nadal budzą nasze wątpliwości, należy poprosić służby o szczegółową kontrolę.

Bezpieczny autobus

E-usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przygotowana przez Centralny Ośrodek Informatyki, została uruchomiona rok temu. Od początku jej działania cieszyła się dużym zainteresowaniem. Skorzystało z niej 111 tys. osób, które sprawdziły 206 tys. pojazdów. Oznacza to, że przez rok statystycznie każdy autobus w Polsce został sprawdzony średnio 2 razy!

E-usługa pozwala rodzicom w łatwy sposób potwierdzić przygotowanie autobusu do przewożenia dzieci. Przewoźników z kolei mobilizuje do dbania o swoje pojazdy. 

Mapa serwisu