Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 26.06.2015

Ułatwienia przy odprawach wycieczek za granicę

Na zdjęciu: grafika - Planujesz wakacyjną wycieczkę za granicę?

Wakacje to wzmożony czas podróży i wycieczek. Służby graniczne przypominają o e-usłudze eBooking BUS, dzięki której można skrócić czas odprawy pasażerów autokarów przekraczających granicę. Dzięki e-usłudze podróżni spędzą jeszcze mniej czasu na granicy.

E-Booking BUS to elektroniczny system rezerwacji odprawy. E-usługa dostępna jest na stronie granica.gov.pl oraz na stronie internetowej Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Dzięki niej można szybko i bezpłatnie powiadomić służby graniczne o planowanym przyjeździe autobusu przewożącego zorganizowane grupy turystyczne.

Jak działa e-Booking BUS?

Aby skorzystać z szybkiej odprawy granicznej, należy się zarejestrować poprzez stronę granica.gov.pl. Do zgłoszenia należy dołączyć listę pasażerów. Informacja dotrze do Służby Celnej i Straży Granicznej, które będą mogły tak zorganizować swoje działania, by odprawa odbyła się jak najsprawniej.

Jeżeli na konkretny termin zostanie zgłoszonych wiele pojazdów, służby skierują do ich obsługi większą liczbę funkcjonariuszy. Z systemu można również pobrać i wydrukować specjalny znak graficzny, który po umieszczeniu za szybą autokaru dodatkowo sprawi, że funkcjonariuszom będzie łatwiej zidentyfikować pojazd. 

Warunkiem skorzystania z systemu awizacji jest dokonanie zgłoszenia przyjazdu autokaru na co najmniej 48 godzin przed planowanym przekroczeniem granicy. Dzięki wcześniejszemu zgłoszeniu autokar będzie mógł dotrzeć na granicę kilka minut przed zaplanowaną odprawą i podróżni spędzą na przejściu jeszcze mniej czasu.

Dzieci przekroczą granicę szybciej

Organizatorzy zorganizowanych przewozów autokarowych mogą skorzystać z możliwości zarezerwowania priorytetowo odpraw autokarów z dziećmi. Usługa dotyczy autokarów i busów, gdzie przynajmniej 70% wszystkich pasażerów to dzieci i młodzież do siedemnastego roku życia. Dodatkowo rodzice, przewodnicy, biura podróży lub inni organizatorzy wyjazdów mają możliwość dokładnego ustalenia terminu odprawy. Autokary z dziećmi będą wówczas odprawiane w pierwszej kolejności. Średnia odprawa autokaru trwa poniżej 10 minut.

Granica.gov.pl

Portal jest prowadzony przez Służbę Celną i Straż Graniczną. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie podróżnym i przewoźnikom przekraczanie granicy. Znajdują się tam przydatne informacje dotyczące ruchu granicznego i zasad przekraczania granicy, m.in. aktualne czasy oczekiwania, komunikaty o sytuacji na przejściach granicznych, w tym o zakłóceniach ruchu granicznego, czy utrudnieniach na drogach dojazdowych, aktualne przepisy prawne oraz wzory dokumentów wymagane przy przekraczaniu granicy. Zawiera także e-usługi: e-zwrot VAT i e-booking BUS. 

Więcej informacji na stronie: Służby Celnej

Mapa serwisu