Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 03.07.2015

Już 83 osoby utonęły w tym sezonie kąpielowym

Na zdjęciu: policyjna łódź

Przed nami kolejny upalny weekend. Słoneczna aura sprawia, że częściej wypoczywamy nad wodą. Od początku maja utonęło jednak już  83 osoby. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania nad wodą. Od niedzieli Telewizja Polska będzie emitowała spot „Baw się, myśl, żyj” przypominający o tych zasadach. Spot został przygotowany przez uczniów z Łasku, którzy wygrali zorganizowany przez MSW konkurs o bezpieczeństwie nad wodą.

W czwartek do tragedii doszło w  Nowej Soli (woj. lubuskie), gdzie utonęło 6-letnie dziecko. Chłopiec wraz z ojcem i bratem wypoczywali na terenie tamtejszego parku rozrywki, gdzie znajduje się niestrzeżony akwen. Malec został wyłowiony z wody, ale mimo reanimacji nie udało się go uratować. Z kolei nad jeziorem Łęckim (woj. kujawsko-pomorskie) utonął 17-latek, który wypoczywał z grupą rówieśników. 17-latek wszedł do wody i po chwili zaczął wzywać pomocy. Znajomi próbowali uratować kolegę, ale bezskutecznie. Godzinę później służby ratownicze wyłowiły jego ciało.

To nie jedyne tragiczne przypadki. W tegorocznym sezonie kąpielowym życie straciło już 83 osoby. W czerwcu doszło do 48 śmiertelnych wypadków, a w pierwszych dwóch dniach lipca zginęło 5 osób.

„Baw się, myśl, żyj”

Przed nami kolejny ciepły weekend. Wypoczynek nad jeziorem czy morzem to zasłużony wakacyjny relaks. Szybko może się jednak przemienić w tragedię, jeśli zapomnimy podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu nad i w wodzie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz służby ratownicze i policja apelują o rozwagę. W ramach działań prewencyjnych od niedzieli Telewizja Polska będzie emitowała spot „Baw się, myśl, żyj”, zwracający uwagę na problem nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą.

Film został zrealizowany w ramach ubiegłorocznego konkursu MSW pt. „Niezatapialni”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a jego celem było propagowanie właściwego zachowania w obszarze kąpielisk oraz zachęcenie do korzystania z miejsc przeznaczonych do tego typu wypoczynku. Wzięło w nim udział 66 grup ze szkół w całej Polsce.

Zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Łasku, którzy przygotowali film „Baw się, myśl, żyj”. Film ukazuje niebezpieczny skok do nieznanej wody, który dla bohatera kończy się trwałym kalectwem. Uczniowie przestrzegają wypoczywających nad wodą, że alkohol połączony z nierozważnym zachowaniem może zakończyć się dramatem. 

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

O czym więc należy pamiętać? Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy – w szczególności na główkę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. 

 

 

Mapa serwisu