Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 08.07.2015

W czerwcu przygotowano ponad 138 tysięcy paszportów

na zdjęciu paszporty

Podczas wakacji wzrasta liczba osób, które zgłaszają się do urzędów, aby otrzymać nowy paszport. Tylko w czerwcu Centrum Personalizacji Dokumentów MSW przygotowało ponad 138 tysięcy tych dokumentów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że paszport możemy wyrobić u dowolnego wojewody na terenie całego kraju. Natomiast na stronie www.paszporty.msw.gov.pl sprawdzimy, czy dokument jest już gotowy do odbioru.

Za pośrednictwem strony www.paszporty.msw.gov.pl sprawdzimy na jakim etapie znajduje się nasza sprawa paszportowa. Wystarczy wpisać numer sprawy umieszczony na potwierdzeniu złożenia wniosku otrzymanym w urzędzie.

W pierwszej połowie roku Centrum Personalizacji Dokumentów MSW przygotowało w sumie prawie 690 tysięcy paszportów. Najwięcej dokumentów przygotowano w czerwcu – 138 tys. 581, maju – 123 tys. 256, kwietniu – 124 tys. 840 oraz marcu 124 tys. 351.

Pamiętajmy, że wniosek o wydanie paszportu możemy złożyć w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju (u dowolnego wojewody). W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument. Paszport ważny jest 10 lat, a opłata za jego wydanie wynosi 140 zł. Z 50 % ulgi za wydanie dokumentu mogą skorzystać m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, kombatanci, uczniowie od 13 roku życia i studenci.

Przed planowaną podróżą, szczególnie poza obszarem Schengen, pamiętajmy także, aby sprawdzić ważność paszportu i zapoznać się z przepisami wjazdowymi do kraju pobytu. Przed podróżą musimy wiedzieć, czy w danym kraju konieczne jest na przykład posiadanie wizy.

Więcej na temat paszportów znajduje się na stronie www.msw.gov.pl

Mapa serwisu