Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 17.07.2015

Ponawiamy apel o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą

Na zdjęciu: łódź policyjna

Przed nami kolejny ciepły weekend. W ostatnie tak upalne dni utonęło aż 41 osób! Apelujemy więc do każdego, kto planuje wypoczynek nad wodą: zabierzcie na plażę rozsądek i trzeźwy umysł! Chwila nierozwagi może nas kosztować życie.

Od początku maja tego roku utonęło już 146 osób. Tylko w lipcu życie w wodzie straciło 68 osób. W niedzielę 5 lipca pobyt nad wodą dla 26 osób zakończył się tragedią. To był najczarniejszy dzień w tym roku nad wodą.

Synoptycy prognozują, że przed nami kolejne ciepłe dni. Słoneczna aura zachęca nas do relaksu nad rzekami, jeziorami czy morzem. Apelujemy do wszystkich, którzy będą wypoczywać na plażach – korzystajcie z tego wypoczynku z rozsądkiem!

Brak ostrożności, przecenianie swoich umiejętności, a przede wszystkim alkohol to najwięksi wrogowie bezpieczeństwa nad wodą. W ubiegłym roku ¼ osób (157 osób), które utonęły, znajdowały się w stanie nietrzeźwości. Najczęstszymi przyczynami tragedii były również: kąpiel w miejscu niestrzeżonym (104 ofiary), nieostrożność podczas przebywania nad wodą (56 ofiar), nieostrożność w czasie łowienia ryb  (41 ofiar) oraz kąpiel w miejscu zabronionym (36 ofiar).

Kilka ważnych zasad

By zadbać o własne bezpieczeństwo, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa ratownik.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

„Baw się, myśl, żyj”

Do naszego apelu dołączamy spot „Baw się, myśl, żyj”.  Film został zrealizowany w ramach u konkursu MSW pt. „Niezatapialni”, który był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Jego celem było propagowanie właściwego zachowania w obszarze kąpielisk oraz zachęcenie do korzystania z miejsc przeznaczonych do tego typu wypoczynku. Wzięło w nim udział 66 grup ze szkół w całej Polsce.

Zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Łasku, którzy przygotowali film „Baw się, myśl, żyj”. Film ukazuje niebezpieczny skok do nieznanej wody, który dla bohatera kończy się trwałym kalectwem. Uczniowie przestrzegają wypoczywających nad wodą, że alkohol połączony z nierozważnym zachowaniem może zakończyć się dramatem. 

Mapa serwisu