Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 17.07.2015

Jurek Owsiak przedstawił minister Teresie Piotrowskiej raport z przygotowań do zabezpieczenia Przystanku Woodstock

Na zdjęciu: Przystanek Woodstock

W czwartek 16 lipca 2015 w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyło się spotkanie Jerzego Owsiaka i przedstawicieli Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Minister Teresą Piotrowską. Spotkanie poświęcone było zabezpieczeniu zbliżającego się festiwalu Przystanek Woodstock, organizowanego przez Fundację WOŚP, który odbędzie się za niespełna dwa tygodnie. Szczególnie dużo uwagi poświęcono zagrożeniom związanym z coraz powszechniejszą w Polsce dostępnością tzw. „dopalaczy”.

- Spotkanie miało bardzo konkretny wymiar – mówi Jerzy Owsiak, „dyrygent” WOŚP – opowiedzieliśmy Pani Minister o szczegółach związanych z zabezpieczeniem Przystanku, zwłaszcza w kontekście problemu „dopalaczy”, ale także w odniesieniu do wszelkich innych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce na tak dużym festiwalu. Prace nad planem zabezpieczenia trwały kilka miesięcy, zawiera on w sobie nasze już ponad 20-letnie doświadczenia, ale także poparty jest wiedzą najlepszych specjalistów ze służb, które ze strony Wojewody Lubuskiego dbają o bezpieczeństwo uczestników Przystanku.

Nad bezpieczeństwem uczestników Przystanku Woodstock czuwać będzie kilka tysięcy osób. Podstawę zabezpieczenia stanowi Pokojowy Patrol - służba informacyjna festiwalu, czyli ponad 1000-osobowa grupa pełnoletnich wolontariuszy, którzy przeszli specjalistyczne i certyfikowane szkolenia zgodnie z wymogami Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych. Wielu z nich ma doświadczenia z pracy na co najmniej kilku edycjach Przystanku oraz często na wielu innych imprezach masowych. Ich wiedza, umiejętności i skuteczność od lat są chwalone przez Policję i inne profesjonalne służby zabezpieczenia. – Pokojowy Patrol to młodzi, ale dorośli już ludzie, których autorytet w oczach Woodstockowiczów jest nie do przecenienia. To najskuteczniejsza służba informacyjna, jaką kiedykolwiek wdziałem przy pracy na festiwalu muzycznym – z dumą w czasie spotkania z Minister Spraw Wewnętrznych podkreślał Jurek Owsiak.

Pracę wolontariuszy Pokojowego Patrolu wspierać będzie kilkuset pracowników agencji ochrony osób i mienia w formacji tzw. Niebieskiego Patrolu. To służba, która weryfikuje informacje i interweniuje w przypadku wszystkich potencjalnych niebezpieczeństw zgłaszanych przez służbę informacyjną. Są obecni we wszystkich przestrzeniach Przystanku, mają ogromny bagaż doświadczeń, wszyscy posiadają wymagane prawem licencje pracowników ochrony. Ich działania są szybkie i skuteczne, ale jednocześnie przemyślane, adekwatne do istniejącego zagrożenia. To zawodowcy, którzy mają za sobą pracę na wielu imprezach masowych, także tych o podwyższonym ryzyku. Dlatego też nie cieszą się popularnością wśród osób, które świadomie łamią zasady bezpieczeństwa na festiwalu. –  Dzięki ich pracy mam absolutny komfort, że nawet jeśli zdarzą się podbramkowe sytuacje, uda się je sprawnie opanować, a do pracy będzie mogła przystąpić cały czas obecna na Przystanku Woodstock Policja – mówi Jurek Owsiak – Dla osób łamiących prawo, zasady bezpieczeństwa i stwarzających jakiekolwiek zagrożenie - nie ma taryfy ulgowej. Ochrona natychmiast zatrzymuje te osoby i przekazuje do dalszych czynności do polowego komisariatu Policji, przy którym w tym roku będzie także w trybie 24-godzinnym dyżurował prokurator z Prokuratury Rejonowej w Słubicach. W konsekwencji osoby te trafiają natychmiast w tryby polskiego wymiaru sprawiedliwości.

W czasie spotkania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych mówiono dużo o tzw. dopalaczach. Podkreślano ogromną pracę profilaktyczną, wykonywaną na terenie festiwalu przez liczne organizacje pozarządowe (Monar, Górnośląskie Stowarzyszenie Familia, Fundacja Wsparcia Psychospołecznego „Zielona Przystań”), podkreślano też wagę zajęć edukacyjnych, warsztatów i aktywności antyuzależnieniowych realizowanych na Przystanku. 

Mówiono także o specjalnych przygotowaniach do działań przeciwko osobom rozprowadzającym narkotyki i dopalacze. Działania operacyjne policji i pełna współpraca wszystkich służb zabezpieczenia to standard, do którego dochodzą rozwiązania nietypowe. Najważniejszym z nich będzie, dzięki osobistemu zaangażowaniu Wojewody Lubuskiego Katarzyny Osos, wyposażenie służb zabezpieczenia w specjalistyczny aparat do wykrywania niebezpiecznych substancji psychoaktywnych. Jest to urządzenie bardzo drogie, ale dzięki niemu można będzie natychmiast, na miejscu, zbadać próbki przedmiotów uznawanych za potencjalne „dopalacze”, a w przypadku wykrycia substancji zakazanych prawem – będzie można postawić prokuratorskie zarzuty ujętym osobom podejrzanym o ich rozprowadzanie.

Jednak szczególną uwagę poświęcono zabezpieczeniu medycznemu, które ma sobie poradzić m.in. z prawdopodobnymi przypadkami zatruć po zażyciu tzw. „dopalaczy”.

Przy zabezpieczeniu medycznym pracować będzie ponad 340 osób – lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarzy i pielęgniarek, pracowników służby zdrowia. Ich zaplecze stanowić będzie unikatowy w skali imprez masowych w całej Europie szpital polowy, wyposażony (dzięki zaangażowaniu medycznych partnerów Fundacji WOŚP) w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i ratunkowy. Do dyspozycji lekarzy przygotowane zostaną między innymi: rentgen na ramieniu C,  aparat USG, defibrylatory z kardiomonitorami, kardiomonitory, aparat EKG, mikroanalizator, ssaki sieciowo-akumulatorowe, respiratory transportowe, nosze karetkowe do stanowisk reanimacyjnych, czy zestaw do kompresji klatki piersiowej.

Na terenie Przystanku Woodstock w czasie festiwalu w trybie 24-godzinnym pracować będzie 8 medycznych punktów terenowych oraz zespoły wyjazdowe, w skład których wchodzi 7 zespołów TRX (poruszających się na tzw. quadach) i 6 karetek. Ich praca koordynowana będzie przez specjalnie zaprojektowany system teleinformatyczny, który będzie umożliwiał monitorowanie interwencji w celu – jeśli zajdzie taka potrzeba - odpowiedniego dysponowania służb zabezpieczenia i policji.

W czasie spotkania z Minister Spraw Wewnętrznych wiele pozytywnych opinii dotyczyło modelu współpracy ze służbami koordynowanymi przez Urząd Wojewody Lubuskiego. Świetnie przygotowana i zorganizowana Policja, doskonale wyposażona Straż Pożarna, ale także na przykład bardzo skrupulatni i drobiazgowi inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, do tego Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Leśna, Służba Celna, a nie można zapominać o również obecnych na tak dużym festiwalu funkcjonariuszach służb specjalnych – wszyscy oni zasługują na słowa uznania, których w czasie spotkania z Minister Spraw Wewnętrznych nie szczędził Jurek Owsiak. – To dla nas zawsze duma, że zabezpieczenie Przystanku Woodstock, a zwłaszcza model współpracy organizatora ze służbami profesjonalnymi, stawiany jest za wzorzec dla innych dużych imprez – podkreśla -  Zapewniłem Panią Minister, że tak jak poprzednio, tak i teraz Przystanek będzie miejscem odwiedzin i kontroli najwyższych władz instytucji zajmujących się naszym bezpieczeństwem. Również wojewodowie z innych regionów Polski, w tym z Małopolski -  przygotowującej się do Światowych Dni Młodzieży - korzystać będą z naszego dorobku i doświadczeń. Zawsze jesteśmy chętni do tego dzielenia się umiejętnościami i wiedzą – deklarował Jurek Owsiak.

Spotkanie trwało ponad godzinę i zamknęło wielomiesięczny proces przygotowań do zabezpieczenia 21. Przystanku Woodstock.

O Przystanku Woodstock

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. 21. Przystanek Woodstock odbędzie się w terminie 30 lipca  - 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się blisko 70 wykonawców z Polski i wielu krajów na świecie. Na scenach pojawią się m. in.: Within Temptation, Afro Celt Sound System, Black Label Society, Shaka Ponk, Illusion, (Hed)p.e, Congo Natty, VOO VOO, Decapitated, Furyon, Eluveitie, Molotov, Shaggy, Modestep, Evol Walks, Domowe Melodie, Grubson, Mela Koteluk, Mrozu, Cannailles, Eminence, Scarecrow, Lipali, Proletaryat, Roan, O.Torvald, Frontside, Big Day, Curly Heads, Kuba Płucisz i Goście, Paceshifters oraz The Chikitas. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki, sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

Mapa serwisu