Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 20.07.2015

Minister Teresa Piotrowska u poszkodowanych mieszkańców miejscowości Zawały

Na zdjęciu: minister Teresa Piotrowska podczas narady w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa/fot. RCB
fot. RCB

W wyniku nawałnic, jakie przeszły nad Polską, Państwowa Straż Pożarna podjęła ok. 6 tys. interwencji. Minister Teresa Piotrowska przyjechała do poszkodowanych mieszkańców miejscowości Zawały, a później wzięła udział w naradzie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Najczęściej strażacy interweniowali w województwach m.in. mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. 1 osoba zginęła, a 17 osób zostało rannych.

Po przejściu trąby powietrznej w miejscowości Zawały (koło Torunia, woj. kujawsko-pomorskie) zerwane zostały dachy budynków mieszkalnych. „Mieszkańcy tych miejscowości, w których przeszły nawałnice, stracili dorobek życia i musimy zrobić wszystko żeby ich teraz wspierać” - powiedziała minister Teresa Piotrowska, która przyjechała do miejscowości Zawały. „Wszyscy jesteśmy przygnębieni. Ogrom strat pokazuje, że z żywiołem właściwie nie mamy żadnych szans” – dodała szefowa MSW.

Pierwsze wnioski o zapomogi powinny dzisiaj wpłynąć do wojewodów. „Jeszcze w poniedziałek wojewoda kujawsko-pomorski uruchomi pierwsze zapomogi dla poszkodowanych. Wyniosą one po 6 tys. zł” – poinformowała minister Teresa Piotrowska.

Na miejscu działa już nadzór budowlany. Minister Teresa Piotrowska przypomniała procedurę, jaka obowiązuje w takich przypadkach: „Nadzór budowlany będzie szacował straty w budynkach uszkodzonych i kwalifikował je do tych, które wymagają remontu bądź tych, które będą budowane od podstaw. Od tego będą zależały dalsze działania wojewody i uruchamianie pieniędzy na zasiłki” – dodała szefowa MSW.

Tylko wczoraj i dzisiejszej nocy strażacy interweniowali w całej Polsce ponad 5 tys. 800 razy. Strażacy najczęściej wyjeżdżali do akcji związanych z usuwaniem skutków nawałnic w województwach: mazowieckim (ponad 1 tys. 300 interwencji), wielkopolskim (ponad 1 tys. 100) i kujawsko-pomorskim (ponad 900). Ofiary nawałnic to jedna osoba śmiertelna w miejscowości Sława (województwo lubuskie), która zginęła gdy drzewo przewróciło się na samochód, którym podróżowała. W całym kraju rannych zostało łącznie 17 osób. W wyniku burz, połączonych z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem uszkodzonych zostało około 800 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.

W tym momencie strażacy w całym kraju usuwają skutki nawałnic, a technicy starają się przywrócić prąd, w wyniku uszkodzonych przez burze i wiatr, liniach energetycznych. Trwają również naprawy sieci kolejowych. Dotąd służby kolejowe podjęły w sumie 250 interwencji.

MSW oraz PSP apelują o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń służb porządkowych. Według meteorologów w tym tygodniu możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i umiarkowanych burz. W trakcie burz unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni i ograniczmy podróże samochodem. 

  • Na zdjęciu: minister Teresa Piotrowska podczas narady w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa/fot. RCB #3
  • Na zdjęciu: minister Teresa Piotrowska podczas narady w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa/fot. RCB #1
  • Na zdjęciu: minister Teresa Piotrowska podczas narady w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa/fot. RCB #2
  • Na zdjęciu: min. T. Piotrowska u poszkodowanych mieszkańców miejscowości Zawały/ fot. bydgoszcz.uw.gov.pl #1
  • Na zdjęciu: min. T. Piotrowska u poszkodowanych mieszkańców miejscowości Zawały/ fot. bydgoszcz.uw.gov.pl #2
  • Na zdjęciu: straty po burzach w miejscowości Zawały/ fot. bydgoszcz.uw.gov.pl #3
  • Na zdjęciu: straty po burzach w miejscowości Zawały/ fot. bydgoszcz.uw.gov.pl #4

Mapa serwisu