Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 27.07.2015

Minister Teresa Piotrowska spotkała się z GOPR-owcami

Na zdjęciu: minister Teresa Piotrowska spotkała się z GOPR-owcami

Blisko 42 mln zł w ciągu ostatnich pięciu lat, MSW przekazało Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. Pieniądze przeznaczone zostały m.in. na utrzymanie gotowości ratowniczej, szkolenia, wynagrodzenia oraz opracowywanie komunikatów o zagrożeniu lawinowym.

Z tej kwoty ponad 5 mln zł otrzymali do dyspozycji ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR, z którymi spotkała się minister Teresa Piotrowska. - Jesteście tymi, którzy wyciągają rękę do tych, którzy nie zawsze wiedzą, jak umiejętnie zachować się w górach, nie tylko Polaków, ale i ludzi z rożnych stron świata. Bardzo serdecznie dziękuję za Waszą codzienną służbę i wyrażam wielki szacunek do tego co robicie - powiedziała podczas spotkania szefowa MSW. 

W Jeleniej Górze, gdzie znajduje się siedziba grupy regionalnej GOPR, szefowa MSW zapoznała się z zadaniami, które na co dzień wykonują ratownicy. - Chciałabym wykorzystać Wasze spostrzeżenia w dyskusji nad przyszłym budżetem - powiedziała minister Teresa Piotrowska. 

GOPR-owcy zaprezentowali również sprzęt, który wykorzystują pomagając turystom.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podzielone jest na siedem grup regionalnych. Na terenie województwa dolnośląskiego działają: Grupa Karkonoska i Grupa Wałbrzysko-Kłodzka.

Karkonoska Grupa GOPR liczy ok. 150 ratowników. W ciągu roku przeprowadza około 300 akcji ratunkowych. Działa na terenie Sudetów Zachodnich. 

MSW co roku przekazuje środki finansowane przeznaczone na wydatki bieżące GOPR (wynagrodzenie, szkolenia ratowników, przygotowanie komunikatów lawinowych, utrzymanie dyżurek).

Środki finansowe przekazywane przez MSW dla  Zarządu Głównego GOPR: 

  • 2010 - 6 285 632,76 zł
  • 2011 - 6 250 000 zł
  • 2012 - 7 338 820 zł
  • 2013 - 7 375 119
  • 2014 - 7 460 000       
  • 2015 - 7 221 000

Łącznie:  41 930 571

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało, że ratownicy GOPR od 1 stycznia 2015 r. otrzymali wyższe wynagrodzenie. Łącznie na ten cel MSW dla GOPR przeznaczyło 303 tys. zł.

Spotkanie ze strażakami PSP i OSP w Jeleniej Górze 

Minister Teresa Piotrowska spotkała się również ze strażakami i samorządowcami w Komendzie Powiatowej PSP w Jeleniej Górze. W odprawie uczestniczyli komendanci Państwowej Straży Pożarnej z sąsiednich powiatów oraz prezesi OSP, którzy działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wizyta szefowej MSW była okazją do osobistych podziękowań strażakom za zaangażowanie i determinację w usuwaniu skutków burz, które ostatnio przeszły przez Dolny Śląsk. Podkreśliła również szczególną rolę strażaków-ochotników, zwłaszcza, gdy pojawiają się na miejscu zdarzeń jako pierwsi. Minister Teresa Piotrowska zapowiedziała, że będzie prowadziła rozmowy z Parlamentarnym Zespołem Strażaków na temat wypracowania koncepcji finansowania remontów remiz strażackich. 

  • Na zdjęciu: spotkanie minister Teresy Piotrowskiej ze strażakami z OSP i PSP w Jeleniej Górze #1
  • Na zdjęciu: spotkanie minister Teresy Piotrowskiej ze strażakami z OSP i PSP w Jeleniej Górze #2
  • Na zdjęciu: spotkanie minister Teresy Piotrowskiej ze strażakami z OSP i PSP w Jeleniej Górze #3

Mapa serwisu