Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 31.07.2015

71. rocznica Powstania Warszawskiego

Warszawski pomnik PW
fot. MAREK.BAZAK/Eastnews

1 sierpnia odbędą się główne obchody 71. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbędą się m.in. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pod pomnikiem „Gloria Victis”, na Kopcu Powstania Warszawskiego i przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944”.

Jak co roku Warszawiacy w godzinę „W” uczczą pamięć o powstańcach minutą ciszy. Wieczorem mieszkańcy stolicy oddadzą też hołd powstańcom śpiewając na Pl. Piłsudskiego piosenki powstańcze m.in. „Warszawskie dzieci”, czy „Marsz Mokotowa”.

W poniedziałek 3 sierpnia odbędą się również obchody zdobycia przez powstańców Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W czasie wojny w PWPW drukowano banknoty emitowane przez hitlerowców. PWPW została zaatakowana przez powstańców 2 sierpnia 1944 r. Budynek udało się zdobyć m.in. przy pomocy komórki konspiracyjnej AK wewnątrz wytwórni. Przez 27 dni PWPW była jednym z głównych punktów oporu w rejonie Nowego i Starego Miasta. Przyczółek upadł 28 sierpnia 1944 r.

Minister Teresa Piotrowska w specjalnym liście, który zostanie odczytany podczas uroczystości przed PWPW, podkreśliła, że Powstanie Warszawskie bez wątpienia było zrywem, który trwale wpłynął na kształtowanie i umacnianie tożsamości narodowej nie tylko Warszawiaków, ale wszystkich Polaków. - Był to mocny i dumny sygnał dla świata, że Polska nie dała się złamać pod naporem hitlerowskiego okupanta. Tysiące Powstańców i Mieszkańców Warszawy, którzy marzyli wówczas o niepodległej Polsce, zapłaciło za swoje marzenia najwyższą cenę, składając ofiarę z życia. Podczas 63 dni ciężkich walk Powstańcy swoją postawą wielokrotnie dawali świadectwo bohaterstwa, patriotyzmu i najwyższej odwagi – napisała szefowa MSW.

Mapa serwisu