Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 10.08.2015

Pamiętajmy o bezpieczeństwie nad wodą!

Na zdjęciu: policyjna łódź

Pomimo apeli o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą, tylko w ciągu minionego weekendu (8-9 sierpnia br.) utonęły kolejne 34 osoby. Tegoroczne wakacje to tragiczny bilans wypadków nad wodą: od początku lipca w Polsce utonęło 189 osób.

MSW apeluje o rozwagę nad wodą

Tylko w niedzielę (9 sierpnia br.) życie w wypadkach nad wodą straciły aż 23 osoby. To drugi najtragiczniejszy dzień tych wakacji pod względem liczby utonięć. Więcej osób, bo 26, utonęło miesiąc temu (5 lipca br. – również w niedzielę) podczas poprzedniej fali upałów.

Od początku lipca w Polsce utonęło 189 osób. Z policyjnych statystyk z 2014 r. wynika, że do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach (190 osób), jeziorach (145 osób), stawach (111 osób) oraz zalewach (51 osób). Najrzadziej do śmiertelnych wypadków dochodzi na strzeżonych kąpieliskach i na basenach. Przyczyny tragedii nad wodą to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu.

Meteorolodzy ostrzegają, że w tym tygodniu czeka nas kolejna fala upałów - temperatura mocno przekroczy 30 stopni, a nawet może zbliżyć się do 40. W związku z tym wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie. Dlatego służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Coraz częściej ofiary to wypoczywające nad wodą dzieci i młodzież. W sobotę 8 sierpnia br. na strzeżonym kąpielisku w Kałuszynie w województwie mazowieckim utonął dziewięcioletni chłopiec. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i podległe służby apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci bawiące się w wodzie oraz na brzegach rzek i zbiorników wodnych.

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

W lasach na terenie niemal całego kraju obowiązuje trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego. Trudna sytuacja jest efektem upałów i braku deszczu. Wilgotność ściółki jest bardzo niska i nawet niedopałek papierosa może spowodować pożar. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zakazie używania w lesie otwartego ognia. Większość pożarów w lasach powstaje niestety z winy człowieka.

Przypominamy, że w lesie i w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu nie wolno: palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać śmieci, czy porzucać niedopałków papierosów.

Podczas weekendu 8-9 sierpnia br. Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 300 pożarów lasów (162 pożary lasów w sobotę i 143 pożary w niedzielę). Ze statystyk wynika, że w ten weekend najczęściej do pożarów lasów dochodziło na Mazowszu – 89 razy.

Mapa serwisu