Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 18.08.2015

Ponad 2 tys. pożarów lasów

Na zdjęciu: Pożar lasu
fot. www.warszawa-straz.pl/ st.sekc. Piotr Tarkowski

Od początku sierpnia do 17 sierpnia doszło w sumie do 2 094 pożarów lasów. Najwięcej pożarów było w województwie: mazowieckim – 722; łódzkim – 196; lubelskim – 166; śląskim – 159. Strażacy stale apelują, aby przebywając w lesie  zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, aby wypoczywając w lesie bądź na terenach śródleśnych nie palić ognisk i papierosów. Przestrzegajmy obwiązujących, w tym czasie, zakazów wjazdu samochodem do lasów. Autem poruszajmy się tylko po drogach udostępnionych dla ruchu publicznego. Strażacy ostrzegają, że do pożaru dochodziło po tym, jak wysoka trawa zapalała się od rozgrzanego katalizatora auta pozostawionego w pobliżu lasu.

Od początku sierpnia do 17 sierpnia doszło także do 3 801 pożarów upraw rolnych oraz łąk. Najwięcej pożarów upraw rolnych miało miejsce w województwie: lubelskim – 603; mazowieckim – 466; dolnośląskim – 344; wielkopolskim – 341.  

Przypomnijmy także, że w związku m.in. z dużym zagrożeniem pożarowym komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz polecił komendantom wojewódzkim zwiększenie stanu osobowego w jednostkach. Dzięki temu możliwy będzie wyjazd co najmniej dwóch zastępów straży do każdego zdarzenia.

Państwowa Straż Pożarna – jeśli zajdzie taka konieczność – będzie także pomagać w dostarczaniu wody do mieszkańców, którzy zostali od niej odcięci. Taką dyspozycję otrzymali wszyscy komendanci wojewódzcy PSP.

 

Mapa serwisu