Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 28.08.2015

MSW i policjanci apelują o rozwagę na drodze podczas powrotu z wakacji

droga

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. Wiele osób w tym czasie planuje powrót z urlopów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Policja w ostatni weekend wakacji zapowiada również wzmożone kontrole drogowe.

W 2014 r. najwięcej wypadków miało miejsce w lipcu, we wrześniu i w czerwcu. Dlatego policjanci apelują, aby zachować szczególną ostrożność podczas powrotu z wakacji. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w lipcu br. na polskich drogach doszło do niemal 3 tys. wypadków, w których zginęło 265 osób, a prawie 3,8 tys. zostało rannych.

Więcej kontroli trzeźwości

Policja w ostatni weekend wakacji zapowiada również wzmożone kontrole drogowe. Patrole drogówki będą m.in. sprawdzały stan trzeźwości kierowców. Policjanci przestrzegają, że nie ma żadnej bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowalna z punktu widzenia bezpieczeństwa.

W ubiegłym roku nietrzeźwi użytkownicy dróg (nie tylko kierujący, ale również np. piesi) uczestniczyli w ponad 3,5 tys. wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 470 osób, a ponad 4 tys. odniosło obrażenia. Najwięcej wypadków nietrzeźwi kierowcy powodowali w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i w sierpniu.

W 2014 r. policja zatrzymała 140 tys. kierujących pojazdami po alkoholu (w stanie po użyciu oraz w stanie nietrzeźwości). Przeprowadzono 15,4 mln kontroli stanu trzeźwości – to o ponad 6,5 mln więcej niż w 2013 r.

Dzieci tylko w fotelikach

Podczas powrotu z wakacji pamiętajmy też o bezpieczeństwie dzieci. W 2014 r. w Polsce miało miejsce 3,2 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. Niestety w zdarzeniach tych 80 dzieci poniosło śmierć, a 3,5 tys. zostało rannych.

W 2014 r. najwięcej wypadków z udziałem dzieci wydarzyło się w czerwcu – 364, w lipcu – 362 i w sierpniu - 343.

Wracając z urlopów pamiętajmy, aby przewozić dzieci zgodnie z przepisami, czyli w fotelikach. Zdarza się, że rodzice nieprawidłowo zapinają dzieci w fotelikach, czy źle montują same foteliki w samochodach. Policjanci apelują, aby zwrócić na to szczególną uwagę przed podróżą.

Mapa serwisu