Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 20.11.2015

Minister M. Błaszczak w Brukseli: Polska za wzmocnieniem granic zewnętrznych UE

Na zdjęciu: minister Mariusz Błaszczak
fot. Łukasz Kobus/KobusArt

- Najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli – podkreślił po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Brukseli minister Mariusz Błaszczak. Wśród głównych kierunków działań uzgodnionych podczas spotkania wskazał wzmocnienie granicy zewnętrznej UE oraz poprawę efektywności wymiany informacji w działaniach służb granicznych i specjalnych.

Posiedzenie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Brukseli poświęcone było walce z terroryzmem. Minister Mariusz Błaszczak podczas briefingu z dziennikarzami poinformował, że zostało przyjęte jednolite stanowisko dotyczące postulatów i kierunków działań w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa.

Najważniejszym z nich jest wzmocnienie granicy zewnętrznej UE. Będzie to oznaczało bardzo poważną kontrolę tych, którzy są spoza UE. Wobec obywateli UE planowane jest stosowanie tzw. oceny ryzyka.

– Będzie to kontrola, ale po wcześniejszym dokonaniu oceny ryzyka związanego z miejscem podróży konkretnej osoby, czy innymi względami, świadczącymi o potencjalnie możliwym zagrożeniu – wyjaśnił szef MSWiA. Minister zaznaczył, że zadaniem dla Polski jest stworzenie odpowiednich możliwości technicznych, by „system był kompatybilny - zapewniał bezpieczeństwo i jednocześnie nie zwiększał trudności przy przekraczaniu granicy”.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował również, że rozmowy dotyczyły także współdziałania służb specjalnych. - Zostało wspólnie przyjęte, że działanie to będzie dużo bardziej efektywne, niż było dotychczas – poinformował szef MSWiA. Chodzi m.in. o wymianę informacji dotyczących osób, które mogą nieść zagrożenia.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że dla rządu Premier Beaty Szydło oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji priorytetem jest bezpieczeństwo Polaków. - Składam solenną deklarację, że bezpieczeństwo obywateli naszego kraju będzie najważniejsze – powiedział dziennikarzom szef MSWiA. 

Mapa serwisu