Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 23.11.2015

Szef MSWiA: Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski i Polaków

na zdjęciu: minister Mariusz Błaszczak
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Minister Mariusz Błaszczak był gościem programu „Sygnały dnia” w Radiowej Jedynce. - Dla rządu Premier Beaty Szydło najważniejsze będzie bezpieczeństwo i na żadne kompromisy nie będziemy szli. Dla nas podstawą jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – podkreślał podczas rozmowy  szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Minister Mariusz Błaszczak w rozmowie z redaktorem Krzysztofem Grzesiowskim poinformował o piątkowych ustaleniach na posiedzeniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które poświęcone było walce z terroryzmem. Wskazał, że kluczowa była decyzja o wzmocnieniu granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Szef MSWiA podkreślił, że system dzielenia się informacjami pomiędzy poszczególnymi służbami potrzebuje dopracowania. – Wskazuje to chociażby fakt, że terroryści przemieszczali się przez strefę Schengen, jak i wyjeżdżali poza Schengen – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że wzmocnienie granic zewnętrznych Unii Europejskiej powinno odbyć się poprzez stworzenie odpowiednich mechanizmów. – Jest to związane z informatyzacją; stworzeniem tzw. smart-borders, by wychwytywać jak najszybciej te osoby, które w rejestrach funkcjonują jako osoby, których obecność może być ryzykowna – dodał.

W tym celu Parlament Europejski ma także rozważyć możliwość korzystania przez służby z Passanger Name Record – czyli list podróżujących samolotami. – Chodzi o to, by te listy były udostępnione służbom specjalnym, by móc określać grupy ryzyka i zneutralizować zagrożenie – wyjaśnił szef resortu.

Przypomniał, że w Brukseli ustalono, że również obywatele UE mają być kontrolowani na granicach zewnętrznych "na zasadzie oceny ryzyka".  - To do Straży Granicznej będzie należała ocena, czy ci ludzie stanowią zagrożenie, czy też nie – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Na pytanie, czy to ograniczy możliwość swobodnego podróżowania, minister Mariusz Błaszczak zaprzeczył. Wskazał, że chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie ryzyka i na tym skoncentrują się wysiłki odpowiednich służb.

- Będziemy starali się doprowadzić do tego, by przywrócić te posterunki Straży Granicznej, które były zlikwidowane przez ostatnie lata, przez rząd koalicji PO-PSL – poinformował szef MSWiA.

Minister Mariusz Błaszczak odniósł się również do informacji o tzw. mini Schengen. Minister wskazał, że podczas piątkowych spotkań w Brukseli nie podnoszono w sposób formalny pomysłu utworzenia takiej strefy. Pytany o komentarz do słów premiera Danii, że kraj ten odstąpi od przyjęcia zadeklarowanej liczby uchodźców, przyznał, że "sytuacja Danii jest odmienna od sytuacji Polski".  Zaznaczył, że Dania „wynegocjowała wyłączenie z wielu spraw”, a deklaracja o przyjęciu uchodźców była wyłącznie gestem dobrej woli.

Minister krytycznie odniósł się również do decyzji poprzedniego rządu w sprawie deklaracji liczby uchodźców. - Dla rządu Premier Beaty Szydło najważniejsze będzie bezpieczeństwo i na żadne kompromisy nie będziemy szli. Dla nas podstawą jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. 

Cały wywiad dostępny na stronie "Jedynki"

Mapa serwisu