Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 23.11.2015

Szef MSWiA: Polskie służby są przygotowane do tego, by zapewnić bezpieczeństwo Polkom i Polakom

Na zdjęciu: Spotkanie Premier Beaty Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka w RCB/ fot. KPRM
fot. KPRM

W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa Prezes Rady Ministrów Beata Szydło spotkała się z szefami służb  w sprawie oceny stanu bezpieczeństwa w RP. W spotkaniu wziął udział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Spotkanie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa jest rezultatem sytuacji w Europie, ostatnich wydarzeń we Francji oraz akcji prowadzonych w Brukseli. – Ludzie mają prawo obawiać się o własne bezpieczeństwo, dlatego będziemy takie spotkania jak to dzisiejsze odbywali bardzo regularnie – zapowiedziała premier Beata Szydło. Dodała, że podczas dzisiejszego spotkania zapoznała się z raportami, przygotowanymi m.in. przez służby nadzorowane przez resort spraw wewnętrznych.

– Polacy mogą czuć się bezpiecznie, biorąc pod uwagę zaangażowanie i pracę naszych służb. Chce podziękować tym wszystkim funkcjonariuszom, którzy na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem Polek i Polaków – powiedziała premier Beata Szydło. - Możemy się czuć bezpieczni, ale to nie zwalnia nas-rządzących z obowiązku, aby to bezpieczeństwo cały czas monitorować, żeby robić wszystko, by ten system był jeszcze lepszy - dodała.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że spotkanie odbywa się również w kontekście piątkowego posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej w sprawie działań związanych z walką z terroryzmem.

- Rozmawialiśmy tam m.in. o wzmocnieniu granic zewnętrznych UE, stąd dzisiejsze raporty złożone przez Komendanta Straży Granicznej i komendantów poszczególnych oddziałów straży granicznej – wyjaśnił szef MSWiA. -  Pokazują one, że służby są przygotowane do tego, by wypełnić zobowiązania. (...) Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom - dodał.

Minister Mariusz Błaszczak podczas briefingu wskazał na szereg działań, które są podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Państw UE. Wśród nich są: uszczelnienie granic zewnętrznych, działania związane z aktywnością przy dzieleniu się informacjami przez odpowiednie służby państwowe, walka z terroryzmem, polegająca na zamrażaniu pieniędzy, które służą finansowaniu działań terrorystycznych, działania wymiaru sprawiedliwości wobec osób, które są obywatelami UE, a uczestniczą w szkoleniach poza granicami UE, szczególnie na terytorium opanowanym przez organizacje o charakterze terrorystycznym.

Szef resortu wspomniał również o pracach związanych z uruchomieniem Passanger Name Record – czyli list podróżujących samolotami. - W piątek opowiedziałem się za tym, żeby Passanger Name Records były dostępne dla wszystkich państw Unii Europejskiej, żeby stanowiły źródło do wykorzystania przez służby państwowe. Jest to mechanizm, który daje możliwość wyeliminowania ryzyka związanego z zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli – argumentował minister Mariusz Błaszczak.

Na pytanie o Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015–2019, minister poinformował, że w resorcie trwa audyt. - Zajmujemy się również tą sprawą. Przeprowadzany jest w ministerstwie audyt, który wykaże, jaka jest sytuacja w poszczególnych dziedzinach odpowiedzialności MSWiA w tej kwestii – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

 

  • Na zdjęciu: Spotkanie Premier Beaty Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka w RCB/ fot. KPRM #1
  • Na zdjęciu: Spotkanie Premier Beaty Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka w RCB/ fot. KPRM #2
  • Na zdjęciu: Spotkanie Premier Beaty Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka w RCB/ fot. KPRM #3
  • Na zdjęciu: Spotkanie Premier Beaty Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka w RCB/ fot. KPRM #4
  • Na zdjęciu: Spotkanie Premier Beaty Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka w RCB/ fot. KPRM #5
  • Na zdjęciu: Spotkanie Premier Beaty Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka w RCB/ fot. KPRM #6

Mapa serwisu