Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 04.12.2015

Minister Mariusz Błaszczak o stanowisku Polski na Radzie JHA w Brukseli

Na zdjęciu: Minister Mariusz Błaszczak w Brukseli
fot. http://tvnewsroom.consilium.europa.eu/

- Polska uważa, że strefa Schengen jest naszym dobrem wspólnym i że należy wzmocnić zewnętrzne granice strefy Schengen. Tworzenie podstref w Schengen nie służy nikomu – powiedział minister Mariusz Błaszczak przed spotkaniem Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Brukseli.

W Brukseli odbywa się posiedzenie rady ministrów spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej. Bierze w nim udział Minister Mariusz Błaszczak. Tuż przed spotkaniem w rozmowie z dziennikarzami szef MSWiA przedstawił stanowisko polskiego rządu.

- Polska uważa, że strefa Schengen jest naszym dobrem wspólnym i że należy wzmocnić zewnętrzne granice strefy. Tworzenie podstref w Schengen nie służy nikomu – powiedział szef resortu.

Minister Mariusz Błaszczak pytany o sytuację na granicy zewnętrznej UE w Grecji wskazał, że strefa Schengen powinna wzmocnić tam kontrolę. Wskazał, że Polska jest gotowa do pomocy Grecji - zarówno humanitarnej, jak i tej „związanej z wysłaniem funkcjonariuszy Straży Granicznej”.

Minister Mariusz Błaszczak krytycznie odniósł się do propozycji stałego mechanizmu relokacji migrantów. - Nie jest rozwiązaniem problemu twierdzenie, że utworzenie stałego mechanizmu relokacji będzie skuteczne - ono zachęci kolejnych migrantów do tego, by podróżowali do Europy – wskazał szef MSWiA.

Podczas dzisiejszej Rady poruszane będą kwestie związane z dyrektywą dotyczącą przetwarzania danych pasażerów lotniczych.

– Uważamy, że przechowywanie danych przez okres 6 miesięcy, to zbyt krótki czas – powiedział szef MSWiA. – PNR (Passanger Name Record) to dobry mechanizm, który spowoduje, że zagrożenie płynące ze strony osób, które miały związki z terroryzmem lub potencjalnie mogą stanowić zagrożenie, może takie zagrożenie skutecznie wyeliminować. Uważamy, że PNR powinien funkcjonować w dłuższym czasie, niż stanowi to propozycja Parlamentu Europejskiego – dodał. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił także, że zapewnienie „bezpieczeństwa Polsce i Polakom jest najważniejszym zadaniem”.

Podczas dzisiejszego spotkania ministrowie spraw wewnętrznych poruszą również kwestie wzmocnienia ochrony granic UE i zintensyfikowania współpracy z państwami trzecimi w celu zahamowania napływu migrantów. 

Cała wypowiedź min. Mariusza Błaszczaka dostępna na stronie: tvnewsroom.consilium.europa.eu

Mapa serwisu