Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 04.12.2015

Minister Mariusz Błaszczak po spotkaniu Rady JHA

Mariusz Błaszczak

W Brukseli odbyło się posiedzenie rady ministrów spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej, w którym brał udział Minister Mariusz Błaszczak. Jednym z głównych tematów spotkania była walka z terroryzmem. Omawiany był m.in. projekt dyrektywy dotyczący przetwarzania danych pasażerów lotniczych.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE po spotkaniu Rady JHA porozumieli się w sprawie uchwalenia przepisów dotyczących wymiany danych pasażerów linii lotniczych (tzw. PNR). PNR nakłada na linie lotnicze obowiązek przekazywania państwom Unii danych dotyczących pasażerów wjeżdżających na terytorium UE lub je opuszczających.

Dla zwykłego pasażera nic się nie zmieni. PNR spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa obywateli naszego kraju i innych państw UE

Minister Mariusz Błaszczak po spotkaniu Rady JHA

- To będą te dane, które każdy z nas podaje kupując bilet na samolot, tylko teraz będą przetwarzane pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wśród państw UE i będą przechowywane przez 6 miesięcy. Dla zwykłego pasażera nic się nie zmieni. PNR spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa obywateli naszego kraju i innych państw UE – powiedział po spotkaniu Rady JHA Minister Mariusz Błaszczak.

Minister Mariusz Błaszczak krytycznie odniósł się także do propozycji stałego mechanizmu relokacji migrantów

– Przedstawiłem nasze stanowisko. Jednoznacznie stwierdzamy, że mechanizm stałej relokacji jest zły. Wprowadzenie takiego mechanizmu spotęguje problemy Unii Europejskiej, bo będzie czynnikiem przyciągającym kolejnych migrantów do Europy – podkreślił Minister Mariusz Błaszczak.

Podczas dzisiejszego spotkania ministrowie spraw wewnętrznych rozmawiali także na temat wzmocnienia ochrony granic UE i zintensyfikowania współpracy z państwami trzecimi w celu zahamowania napływu migrantów.

[WIDEO]
Wypowiedź Ministra Mariusza Błaszczaka

Mapa serwisu