Szef MSWiA w TVN 24 - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 28.12.2015

Szef MSWiA w TVN 24

Mariusz Błaszczak
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Minister Mariusz Błaszczak był gościem redaktora Bogdana Rymanowskiego w programie „Jeden na jeden” na antenie TVN24. Szef MSWiA mówił m.in. o nowych przepisach w sprawie kontroli operacyjnej oraz odniósł się do publikacji dotyczących inwigilacji dziennikarzy.

Minister podkreślił, że obecnie nie ma granicy czasowej kontroli operacyjnej. 18 miesięcy, które zaproponowano w nowej ustawie będzie jej ograniczeniem. Szef MSWiA podkreślił także konieczność jak najszybszego uchwalenia nowych przepisów.

- Trybunał Konstytucyjny w lipcu 2014 uchylił obowiązującą ustawę i dał 18 miesięcy poprzedniemu rządowi, żeby sprawę naprawić. (…) W lutym (przyszłego roku - przyp. red.) wygasną obowiązujące przepisy i służby nie będą mogły prowadzić swoich działań operacyjnych – tłumaczył Minister oraz dodał, że nowa ustawa będzie odpowiadać najwyższym standardom. Szef MSWiA podkreślił także kolejny raz, że wbrew niektórym doniesieniom projektowane przepisy nie przewidują inwigilacji Interentu.

W dalszej części programu Minister odniósł się także do informacji, o tym że w 2014 r. specjalna jednostka policji inwigilowała dziennikarzy, którzy ujawnili tzw. „aferę taśmową”.

- Rozmawiałem z Komendantem Głównym Policji i oczekuję wyjaśnień w tej sprawie. Jeżeli potwierdzą się te fakty, jeżeli rzeczywiście byli inwigilowani dziennikarze to świadczyłoby to o łamaniu prawa – powiedział Minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA poinformował, że polecił nowemu komendantowi przygotowanie audytu z tego co zastał w Komendzie Głównej Policji.

Podczas rozmowy Minister Mariusz Błaszczak odniósł się także do bieżących wydarzeń politycznych m.in. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. 

Mapa serwisu