Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 04.01.2016

Minister Mariusz Błaszczak w radiowej Jedynce

Mariusz Błaszczak
fot. JAKUB WOSIK/REPORTER

Szef MSWiA był gościem „Sygnałów dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Podczas rozmowy minister mówił m.in. o wprowadzeniu kontroli granicznej między Szwecją a Danią, o przyjmowaniu uchodźców i nowelizacji ustawy o Policji.

Minister Mariusz Błaszczak przyznał, że wprowadzenie kontroli granicznej między Szwecją a Danią to rezultat otwierania drzwi Unii Europejskiej dla uchodźców z Bliskiego Wschodu, ale jego zdaniem Strefa Schengen nie jest zagrożona. Szef MSWiA podkreślił, że polityka w sprawie migrantów powinna wyglądać inaczej.

- Pomagajmy, ale na miejscu. Pomagajmy tym, którzy są uchodźcami, tam gdzie są uchodźcami, a więc w Libanie czy w Turcji – powiedział minister.  

Jak przypomniał minister Mariusz Błaszczak, Polska będzie musiała przyjąć 7 tys. uchodźców w ciągu dwóch lat,  zgodnie z decyzją poprzedniego rządu.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że decyzja o przyjęciu uchodźców jest decyzją złą i naruszyła współpracę w naszej części Europy – podkreślił szef MSWiA.

Zapewnił jednak, że priorytetem podczas przyjmowania migrantów będzie bezpieczeństwo, a Straż Graniczna będzie podejmowała odpowiednie działania, aby wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że decyzja o przyjęciu uchodźców jest decyzją złą i naruszyła współpracę w naszej części Europy

Mariusz Błaszczak

Minister mówił także o poselskiej nowelizacji ustawy o Policji. Przyznał, że przepisy muszą być wprowadzone przed 6 lutego 2016 r.  Jeszcze w lipcu 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy dotyczące stosowania technik operacyjnych przez służby. Trybunał dał parlamentowi 18 miesięcy na wprowadzenie odpowiedniego prawa, co nie zostało spełnione przez poprzednią koalicję.

- Stoimy przed perspektywą, że jeżeli przed 6 lutego 2016 r. to prawo nie zostanie przyjęte, to od 7 lutego służby będą sparaliżowane – tłumaczył minister Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, proponowane przepisy ograniczają możliwości stosowania technik operacyjnych przez służby - będą mogły być stosowane maksymalnie przez 18 miesięcy. Obecnie może to trwać dłużej. Minister przypomniał, że nowe prawo nie przewiduje inwigilacji Internetu.

Szef MSWiA mówił także o roli służb podczas zbliżającego się Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podkreślił, że ich działalnością podczas akcji charytatywnych jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Minister dodał, że funkcjonariusze nie mają zakazu udziału w Finale WOŚP.

Cała rozmowa

 

 

 

Mapa serwisu