Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 21.01.2016

Wiceminister Jarosław Zieliński o likwidacji wakatów w Policji

Wiceminister Jarosław Zieliński zapowiedział likwidację wakatów w Policji i zatrudnienie w przyszłości nowych funkcjonariuszy. Wiceszef MSWiA zapewnił, że Rząd nie będzie oszczędzał na bezpieczeństwie Polaków.

Jarosław Zieliński podkreślił, że w Policji jest o parę tysięcy mniej policjantów niż etatów. Minister nie wykluczył zwiększenia o kilka procent liczby policjantów.

- Najpierw zatrudnimy policjantów na te etaty, które są przyznane. Nie może być tak, że pieniądze zaoszczędzane na tych etatach są przeznaczane na inne cele – podkreślił podczas rozmowy na antenie Radia Maryja wiceminister Jarosław Zieliński.

Wiceminister przyznał, że obecne zalecenia dla komendantów są takie, aby wypełniać przyznane limity, zatrudniać nowych policjantów i ogłaszać nabory.

Wiceszef MSWiA mówił także o powstającej mapie bezpieczeństwa. Mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego będzie powstawała przy aktywnym udziale lokalnych społeczności. Opierać się więc będzie m.in. o debaty i konsultacje społeczne, zaangażowanie organizacji pozarządowych, wojewodów, samorządów, lokalnych mediów oraz innych zainteresowanych osób, które posiadają wiedzę na temat zagrożeń na danym terenie. Mapa ma zawierać informacje m.in. o przestępstwach pospolitych i kryminalnych (m.in. bójki, pobicia, gwałty, zabójstwa, kradzieże) oraz drogowych. Ponadto uwzględnione zostaną wybrane kategorie przestępstw gospodarczych i narkotykowych. Takie zestawienie pozwoli na określenie rodzajów zagrożeń w terenie oraz poczucia bezpieczeństwa Polaków, zarówno tych zamieszkujących duże miasta, jak i mniejsze miejscowości.

Podczas rozmowy, wiceminister Jarosław Zieliński przypomniał, że poprzednia koalicja zlikwidowała ponad połowę posterunków Policji, a ich likwidacja nie była poprzedzona żadnymi analizami

-Teraz chcemy to odbudować, ale nie mechanicznie, tylko chcemy stworzyć mapę bezpieczeństwa, tak żeby koncentrować siły i środki tam gdzie jest największe zagrożenie przestępczością – podkreślił wiceminister.

Podczas rozmowy Jarosław Zieliński mówił także m.in. o nowelizacji ustawy o policji, o zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży oraz o przygotowywanej ustawie antyterrorystycznej, 

Mapa serwisu