Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 25.01.2016

Minister Mariusz Błaszczak po posiedzeniu Rady JHA: "Należy zlikwidować czynniki przyciągające kolejne fale imigrantów do Europy"

Minister Mariusz Błaszczak wziął dziś udział w nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Amsterdamie. Było to pierwsze posiedzenie pod przewodnictwem prezydencji holenderskiej.

Po spotkaniu minister Mariusz Błaszczak poinformował, że „należy zlikwidować czynniki przyciągające kolejne fale imigrantów do Europy”. Szef MSWiA mówił, że konieczna jest zmiana polityki azylowej państw zachodniej Europy.

Minister odniósł się także do kwestii powołania europejskiej straży granicznej.

- Większość państw UE uważa, że planowana europejska straż graniczna i przybrzeżna nie powinna interweniować na problematycznym odcinku granicy unijnej bez zgody państwa przyjmującego – powiedział po spotkaniu minister Mariusz Błaszczak. Dodał, że cieszy się, że pogląd Polski w tej sprawie jest podzielany także przez inne państwa.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że Polsce zależy na zachowaniu strefy Schengen.

- My dbamy o to, aby polskie granice były bezpieczne. Stąd nasza decyzja o przywróceniu Karpackiego Oddziału  Straży Granicznej. My mamy świadomość tego, że o bezpieczeństwo Polski i Polaków musimy zadbać u siebie – mówił po spotkaniu szef MSWiA.

***

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE dyskutowali na temat m.in. zwalczania terroryzmu, w tym o wymianie informacji na temat zagranicznych bojowników oraz sposobów walki z radykalizacją na poziomie lokalnym.

Omówiony został także opublikowany przez Komisję Europejską pakiet graniczny, który przewiduje m.in. ustanowienie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej odpowiedzialnej za zintegrowane zarządzanie granicami. Ministrowie rozmawiali również o przyszłości strefy Schengen.

 

Mapa serwisu